Klimato pokyčiai galvoje

planetaKodėl išnyko dinozaurai? Nes klimatas atšalo, nes ugnikalniai labai aktyvūs buvo – hipotezių yra ne viena, tačiau esmė aiški – kalti klimato pokyčiai. Kas pražudė Centrinės Amerikos majų ir Kinijos Tang civilizacijas vienu metu, nors priešingose planetos pusėse? Drėgnus regionus užpuolė sausra. Taigi vėl – klimato pokyčiai. Ar dinozaurai bandė su jais kovoti mažindami išmetamų dujų kiekį? Ar majai ragino vienas kitą daugiau perdirbti ir mažiau šiukšlinti? Ne, jie tiesiog tikėjo bloga ir gera lemiančiais ženklais, perprato nuolatinį virsmą – kaip po vasaros ateina žiema, taip po šaltojo periodo ateina šiltasis, ir atvirkščiai.

O štai dvidešimt pirmojo amžiaus žmogus mušasi kumščiais sau į krūtinę – štai ką aš padariau! Sukėliau klimato pokyčius! Argi nesu visagalis? Dabar turiu pasistengti ir savo klaidą ištaisyti, pristabdyti termometro stulpelį ir išsaugoti ledynus!

O saulytė mūsų taigi gyvas padaras, ji gyvena savo tarpsnius, dabar suaktyvėjo, šilčiau kaitina, betgi žmogus dėl savo egocentrizmo linkęs tai pamiršti – čia vien tik mano sukeltas šiltnamio efektas kaltas! Nesu absoliučiai naivi ir nepradėsiu tvirtinti, kad mūsų fabrikai ir mašiniukai nepadarė savo juodo darbo – taip, žmogaus veikla prisidėjo prie klimato pokyčių, bet netikiu, kad sukėlė juos. Tiek žemėje, tiek visame kosmose nuolat vyksta virsmas, vienos žvaigždės gimsta, kitos miršta, susidaro naujos planetos, pokyčiai yra pats natūraliausias dalykas, būtų stulbinamai keista, jei užsikonservuotumėme stagnacijoje, jei tikėtume, kad saulė visados ir per amžius švies kaip švietusi, jei tik rinksimės dviratį vietoj automobilio.

Žinoma, stengiuosi gyventi ekologiškai. Bet greičiausiai tai darau dėl ekonomiškumo – juk sutaupytas vanduo, elektra, mašiniuko degalai leidžia piniginei ilgiau jaustis sočiai, o tada ir aš, ir planeta laiminga! Šis įrašas yra įkvėptas šiandien vykstančios Blog Action Day, raginančios viso pasaulio blogerius susivienyti ir skelbti visuomenei, kokių blogybių sulauksime dėl klimato pokyčių. Ir tai tiesa, saldu tikrai nebus – jau dabar vienus regionus kepina sausros, kitus plauna liūtys ir uraganai verčia iš pamatų, toliau bus dar blogiau, manau, pats žinai ar nujauti – mūsų laikmetis panašės į pamažu vykstančią pasaulio pabaigą. Taip, mes galime truputėlį truputėlį tai pristabdyti, bet sustabdyti – niekaip, taigi linkiu mažiau panikuoti ir isterikuoti bei priimti natūralius gamtos ir kosmoso ciklus prie jų prisitaikant savo mažais indėliais. Taika ir ramybė žemei!

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 0

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

Martynas
2009 10 15 | 9:25

Būsiu pats laimingiausias žmogus, jei būsiu tas, kuris matė pasaulio/žmonijos pabaigą, nors ir nė vienam žmogui tai neberūpės…

eNyu
2009 10 15 | 9:26

Na va, džiugu, kad požiūris teisingas.:) Už mūsų fabrikus ir mašiniukus dar pavojingiau yra mūsų pomėgis skaniai pavalgyti – kadangi didžiausias “šiltnamio dujų” gamintojas yra galvijai.

Ir nors temperatūriniai pokyčiai yra ciklinis procesas, bet tu esi teisi, kad reikia gyventi ekologiškai. Ne dėl kažkokių įsivaizduojamų grėsmių, o dėl to, kad taip teisingiau. Kitaip sakant, tie blogio pranašai padaro teisingą išvadą iš neteisingų prielaidų. Man tai kartais primena viduramžius – tada reikėjo religijos ir pikto bei užsirūstinusio dievo grėsmės, kad žmogus gyventų pagal tam tikras taisykles. Dabar gi – ta rūstybė yra klimato, gamtos ir Žemės. Bet tikslas tas pats – priversti žmogų laikytis tam tikrų taisyklių. Religija jau nebėra tokia būtina, nes žmonės kažko išmoko. Kada nebebus būtina klimato propaganda?

sh
2009 10 15 | 9:28

Atsilimas priemone plauti pinigelius ir smegeneles, kodel kalba kad ploneja ledynai vienoj vietoj, o nekalba kad kitur storeja, kodel Goras skraido rektyviniu lektuvu ir suvartoja namuose keleta tukstanciu kilovatu energijos, kodel nekalba kad saules aktyvumas keiciasi tam tikrais laikotarpiais… koks atsilimas buvo kai afrikoje dingo zaluma.. smegenu plovimas ir tiek.. aisku prie to prisideda ir informacija kuri mus pasiekia akimirksniu is bet kurios pasaulio vietos..

Dalius
2009 10 15 | 10:39

eNyu, nevaryk ant Goro. Aš jam visas nuodėmes (dėl reaktyvinio lėktuvo ir namo) atleidžiu vien dėl to, kad jo dukra rašo Futuramai scenarijus (šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/Kristin_Gore).

O šiaip apie temą, būtų įdomiau diskutuoti šiek tiek aukštesniu lygiu negu viena bobutė sakė.

Dalius
2009 10 15 | 10:40

Ech pasirodo komentaras buvo skirtas sh, o ne Gore’ui. Galėtų komentarai skirtis ryškiau 🙂

ZD
2009 10 15 | 12:54

Nuliudino mane sitas irasas ir dalis komentaru. Ar realiai domejotes sia klimato kaita? Ar zinote kad beveik trecdaliui visu pasaulio zinduoliu del jos gresia isnykimas? Nes viskas vyksta tokiu greiciu, prie kurio jie nebegali prisitaikyti.. Tik paziurekit i grafikus rodancius co2 kieki atmosferoje ir palyginkit pries ir po indurtines revoliucijos. Siaip analogas su dinozaurais labai tinkamas. Bet tai nebuvo vienintelis toks procesas. Ir tai irodo jog pasekmes gali buti neprognozuojamos. Del to, kad yra toks dalykas kaip tipping point, po kurio isties nieko nebegalesim padaryti. Sugriusim kaip kortu namelis. Tiesa, anot dalies mokslininku mes jau dabar ji pasiekem..
Isviso tai svyra rankos bandant nors kiek padidint lietuviu supratima tokiais klausimais.. Iskart pasipila samokslo teoriju ‘argumentai’. Ir pabandyk su tokiais pasigincyt. Isties.. tas pats kas su religiniais fanatikais.

Lina
2009 10 15 | 13:41

Aš taip pat esu skaičiusi, kad labiausiai šiltnamio efektą veikia galvijų išmatos iš išskiriamos dujos (taip sakant bezdaliukai 🙂 ), nes anksčiau žmonės tiek mėsos nevalgė kaip pastaraisiais dešimtmečiais. Taigi protingiausias būdas tai pristabdyti, o kai kurių įvardijamas ir sveisiausias kaip gyvenimo būdas, visai atsisakyti, ar bent jau apriboti mėsos produktų vartojimą. Čia dar išdrįsau įdėti nuorodą į straipsnį: http://www.mindgasmic.com/ese76.htm Šiaip straipsnis yra ne apie tai, bet visvien labai geras, tai rekomenduotu paskaityti visą, o kas neturit laiko, tai paskaitykit skyrelį Mėsos kaina. Tikiuosi PinkCity nesupyks už mano komentarą 😉

PinkCity
2009 10 15 | 14:46

Na, pati esu mindgasmic.com gerbėja ir nuolatinė skaitytoja, taigi už nuorodas į jį tikrai nepyksiu!
Žinau, kad visi, kas šiandien rašys Blog Action Day tema, baisėsis dabartiniu pasauliu ir klykaus “ką mes padarėm”, todėl panorau ne kartotis, o pažvelgti truputėlį kitu kampu. Smagu, kad kažkas suprato.

Anketa
2009 10 15 | 15:11

Sveiki,

Moksliniam tyrimui reikalingi duomenys. Norėtume jog atsakytumėte į šią anketą (ypač šio tinklaraščio autorius): http://www.apklausa.lt/f/tinklarasciu-analize-lyties-aspektu-j4r2mwj
Atsiprašome jog naudojame Jūsų komentarų skiltį anketos platinimui, tačiau taip ji lengviausia pasieks Jus, tinklaraščio autorių bei Jūsų skaitytojus. Bet kokiu atveju kaip nereikalingą komentarą, šį įrašą, Jūs visada galite ištrinti. Iš anksto dėkojame.

eNyu
2009 10 15 | 17:14

ZD, man įprastai atrodo priešingai – kad užsiimantys klimato propaganda retokai tesiklauso priešingų argumentų, o dažniausiai tiesiog dainuoja tą pačią dainelę. Klimato katastrofos skeptikų yra lygiai tiek pat, kiek ir šalininkų – ir tarp jų yra daugybė labai gerbiamų mokslininkų. Yra apie tai prirašyta knygų, sukurta filmų, tik jų tonas dažniausiai kažkodėl būna ne kažką užtikrintai skalambijantis, o daug ramesnis ir tiesiog keliantis klausimą “kaip yra iš tiesų?”.

Nekartosiu kitų žmonių minčių, kurie jau kalbėjo šia tema, tie kurie išties nori išklausyti abi puses, taip padarys ir be mano pagalbos. Tik pridursiu, kad besidomintys masių psichologija puikiai supranta, kokį vaidmenį atlieka religija viduramžiais, komunizmo ir kapitalizmo priešprieša šaltojo karo metais ir terorizmas su ekologija dabar.

Galit paskaitinėti šitą išsamiai, bet nesudėtingai (ir labai įdomiai) parašytą straipsnį: http://www.crichton-official.com/speech-ourenvironmentalfuture.html

Palikti atsakymą