José Saramago: Praregėjimas

José Saramago PraregėjimasŠiais laikais šiame pasaulyje, kuriame mes apčiuopomis einame vis suklupdami, atsitinka taip, kad pasukę už kampo susiduriame su vyrais ir moterimis, subrendusiais ir klestinčiais, kurie aštuoniolikos metų buvo ne tik linksmi stilingi pirmieji žiedai, bet ir, o gal ypač, drąsūs revoliucionieriai, pasiryžę sugriauti šalies sistemą ir jos vietoje pagaliau sukurti brolybės rojų, dabar su tokiu pačiu tvirtumu laikosi įsikibę savo įsitikinimų ir įpročių, kurie išbandę – raumenims sušildyti ir pramankštinti – kurią nors iš daugelio santūraus konservatizmo atšakų, galiausiai persiima begėdiškiausiu ir reakcingiausiu egoizmu. O kalbant ne taip ceremoningai, šie vyrai ir šios moterys, žiūrėdami į savo gyvenimo veidrodį, kasdien spjauna į veidą tam, kas buvo, seilėmis to, kuo dabar yra.

Esu visiška Saramago kūrybos gerbėja, todėl šis savotiškas Aklumo tęsinys negalėjo manęs palikti abejingos. Suvirpino, sušiurpino, sukrėtė, net burnoj kažkokius skonius ėmiau jausti, žodžiu, palietė mane taip, kaip iš kokybiško literatūros kūrinio ir tikėčiausi. Nuostabi kalbos maniera, kai rašytojas neapsimetinėja, kad nerašo knygos, todėl retkarčiais leidžia sau atvirai atsiprašyti už nuklydimą į lankas ar pernelyg platų išsiplėtimą, o humoro jausmas irgi toks, koks man labiausiai patinka – sarkastiškas, ironiškas ir nevyniojantis žodžių į vatą, tačiau kartu ne vulgarus ir ne snobiškas.

Įdomu, kad kiekvieną gyvenimo dieną atsisveikiname, sakydami ir girdėdami sakant iki rytojaus, o neišvengiamai kurią nors vieną dieną kam nors ji buvo paskutinė, arba tam, kuriam tai sakėme, arba mums, kurie tai pasakėme.

Manęs politika niekad pernelyg nedomino, žiūrėdama serialą Kortų namelis ja pasišlykštėjau, o dėl to, kokią politikos pusę šiame romane atskleidžia Saramago (ne tiek daug besiskiriančią nuo Kortų namelio), man tiesiogine prasme veria širdį. Baisu. Labai tikiuosi, kad gyvenime pavyks laikytis toliau nuo to purvyno. O knygą rekomenduoju ne visiems, tik tiems, kurie vertina itin kokybišką literatūrą ir yra Saramago (bei Baricco, man šie autoriai stovi greta) gerbėjai.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 9.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 7

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

2deceptive
2022 02 17 | 16:01

1baroness

Palikti atsakymą