Erik Fosnes Hansen: Psalmė kelionės pabaigoje

Erik Fosnes Hansen Psalmė kelionės pabaigojeKartais jis ilgai būdavo ramus, užsidaręs. Jis ilsėdavosi per atstumą nuo daiktų. Bet paskui pratrūkdavo, nerimas sudaužydavo jo paviršių, ir jis prasimanydavo piktų išdaigų.

Jeigu pastebėjai, aš labai retai kada aprašinėdama knygą pateikiu jos turinį. Nes man atrodo, kad kaip yra žymiai svarbiau nei kas. Talentingas rašytojas elementarią pilką rutiną aprašys taip, kad visi seilę varvins iš susižavėjimo, o prastam duok kad ir pačią šauniausią istoriją, jis ją tik sudirbs ir pavers visiška nuobodybe. Pavyzdžiui, jei dabar Tau pasakyčiau, kad ši mano perskaityta knyga yra apie Titaniku plaukiančius muzikantus ir kaip jie paskui nuskęsta, suintriguočiau? Vargu, juk Titanikas yra taip žiauriai nuvalkiota tema, kad sunku rasti analogų. Bet tai tiesa, knyga būtent apie muzikantus, plaukiančius Titaniku, ir knyga yra žiauriai gera.

Kai ateina naktis, žmonės tampa tokie vieniši kaip snaigės, krintančios iš pilko miesto dangaus. Retkarčiais mes sningame pro lempą ir tampame matomi; akimirką manome, kad esame atskiri, tikri. Mes esame. Paskui vėl dingstame pilkoje tamsoje, ir žemė traukia mus prie savęs.

Nes ne siužetas valdo, o pasakojimas. Tiksliau, pasakotojas, ką jis išdarinėja su tuo siužetu. Iš tiesų romanas man buvo panašus į apysakų rinkinį, nes apie kiekvieno muzikanto gyvenimą pasakojama atskirai, atidžiai ir subtiliai, romanas tik kaip Titanikas sujungia juos vienon kelionėn. O gyvenimai aprašomi taip įdomiai, kad vis nesinori, kad ta istorija baigtųsi, nes atrodo, kad ji tikrai pati įdomiausia, bet tada prasideda kita ir supranti, kad įdomiausia jau šita, ir taip iki pat pabaigos. Tiesa, kažkaip visad atkreipiu dėmesį į vertėjo darbą, ypač jei frazės išverstos tokia konstrukcija, kokia mūsų kalboje nenaudojama. Tai čia vertimas prastokas. Ir Titanikas vadinamas moteriška gimine – Titanika. Bet tai tik truputį erzinančios smulkmenos. Knyga puiki.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 9.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 5

Pasidalinkite savo mintimis