Alessandro Baricco: Misteris Gvynas

Alessandro Baricco Misteris GvynasBuvo daugybė ir kitų dalykų, dėl kurių jam nereikėjo sukti galvos. Jis panėšėjo į vieną iš tų arklių, kurie, nusimetę raitelį, laisvi ir nerūpestingi ristele grįžta atgal tuo metu, kai kiti, laikydamiesi kažkokios tvarkos ir taisyklių, plyštančia širdim dar tebešuoliuoja į finišą. Tokia sielos būsena teikė begalinę palaimą.

Kai pasiimi į rankas tobulą knygą, mėgaujiesi kiekvienu puslapiu, kiekviena pastraipa, sakiniu, žodžiu, meldiesi neaiškiems literatūros dievams, kad ji dar ilgai nesibaigtų, bet ji greitai baigiasi, nes yra tobula. Kaip laimės akimirka, švystelinti supernova, apakinanti ir paliekanti su giliu nostalgišku atodūsiu. Misterį Gvyną drąsiai statau šalia City ir Jūros vandenyno.

Rebeka pagalvojo, kokį kelią tenka nueiti ir kokie paslaptingi tie patirties maršrutai, jeigu jie gali tave atvesti čia ir pasodinti ant kėdės, ir tu leidi į save žiūrėti žmogui, kuris atsitempė iš toli savo pamišimą ir susikūrė iš jo prieglobstį tau ir sau. Jai toptelėjo, kad kaskart, kai perskaitydavo to žmogaus parašytą puslapį, ji tarsi gaudavo kvietimą į šį prieglobstį, ir kad iš esmės nuo tada nieko neįvyko, gal tik vienas prie kito prisiderino – kaip visada pavėluotai – jų kūnai.

Misteris Gvynas – rašytojas, maža to, nuostabiai tobulai rašantis rašytojas, todėl nori nenori imi manyti, kad jo prototipas – pats misteris Baricco. Knyga prasideda Gvyno užmoju daugiau niekuomet neberašyti ir pasidaro baisoka, kad taip gali nuspręsti ir knygos autorius, sunerimstu iš savanaudiškų paskatų, nes jo kūryba smarkiai praturtina mano gyvenimą. Tai vienas iš nedaugelio rašytojų, kurio kūrinius skaitydama ir dar ilgai po to imu poetizuoti kone visą savo buitį, darydama elementarius veiksmus mintyse apibūdinu juos taip gražiai ir gležnai, kaip tai padarytų Baricco, jei rašytų apie mane, ir dėl to mano gyvenimas tampa žymiai pastebimesnis, sąmoningesnis. Ir nuostabesnis, be abejo.

Kaip dažnai atsitinka, jiedu ne iš karto prisiminė, kad, mirus žmogui, kitiems priklauso gyventi ir už jį, nes nieko kita tinkamesnio nėra.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 10.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 1

Pasidalinkite savo mintimis