Shefali Tsabary: Sąmoninga tėvystė

Bendraudami su savo atžala, privalome suprasti, kad vaikas tapatybės jausmą pirmiausia perima iš tėvų, todėl susiduriame su vaiko atspindėta mūsų dalele. Štai kodėl taip sunku pamatyti vaikus tokius, kokie jie yra, štai dėl ko bendraujame su įsivaizduojama mažąja savo kopija, o tai tik sustiprina mūsų ego. Kai manome, kad bendraujame su vaiku, beveik visada kreipiamės į jo perimtą iš mūsų dalelę, nors to nesuvokiame. Tada atrodo, kad mūsų ir vaikų problemos ir jausmai beveik vienodi. Nesugebėdami atskirti savo jausmų nuo jų, negalime būti objektyvūs ir racionalūs, todėl dažniausiai imame vaidinti kokio nors žmogaus iš praeities vaidmenį. Tai išties sudėtingas psichologinis procesas, kai mes nevalingai slopiname vaikų gebėjimą būti tuo, kas jie yra, primesdami savo esybę, nors jiems to visai nereikia. 

Nuostabi knygą apie vaikų auginimą ir auklėjimą, sakyčiau, viena iš kelių nuostabiausių, kokias esu skaičiusi gyvenime. Kalbama ne apie epizodinius elgesio keitimo pavyzdžius – ko dažnai tėvai tikisi kaip patarimo iš psichologo – o apie kertinius, esminius auklėjimo pamatus, kuriuos tinkamai pastačius elgesys savaime nebus toks siaubingas, kad norėtųsi jį stipriai keisti.

Nežinau, čia gal man branda kažkokia atėjo, ar kas, bet tikrai labai stipriai ėmiau advokatauti vertybėms ir jų ugdymui. Nes kai bandome keisti tik tam tikrus netinkamus vaikų elgesio elementus (nesakau, kad to nereikia daryti), nežiūrėdami į esmę – kodėl vaikas taip elgiasi – tai prilygsta stebėjimuisi, kodėl medžio žiedai byra arba vaisiai kirmyja, kai tuo tarpu problema yra supuvusios šaknys. Na, tarkim, mano vaikai niekada nebėgioja muziejuje garsiai trepsėdami arba restorane normaliai sėdi prie stalo ne todėl, kad aš jiems kažkaip prigrasinau būti tyliai, o todėl, kad mes puoselėjame svarbią vertybę – pagarbą, ir viešose vietose elgiamės taip, kad nesukeltume nepatogumų kitiems.

Žodžiu, šitą knygą primygtinai rekomenduoju visiems tėvams, taip pat neprošal ir pedagogams, bet tėvams – visiems, net jei esate super maištaujančio paauglio gimdytojai ir jums atrodo, kad jau per vėlu jam kažkokias vertybes bandyti įdiegti.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 10.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 20

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

2022-ųjų viršūnės – Laimės psichologija
2022 12 31 | 11:56

[…] Fredrik Backman: Gyveno kartą Uvė, Olga Tokarczuk: Jautrusis pasakotojas, Olga Tokarczuk: Dienos namai, nakties namai, Thich Nhat Hanh: Senasis baltųjų debesų kelias, Shefali Tsabary: Sąmoninga tėvystė. […]

Palikti atsakymą