Peter Wohlleben: Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį

Kartais įsivaizduodamas, kad kiekviena gyvūnų rūšis vis kitaip mato ir jaučia pasaulį, kad šitaip atsiranda šimtai tūkstančių skirtingų pasaulių, negaliu nesižavėti. O juk daug tų pasaulių tebelaukia, kol bus atrasti, ir mūsų platumose.

Manau, kad per biologijos pamokas vaikams visų pirma reikėtų duoti perskaityti šią ir kitą lietuviškai išleistą šio autoriaus knygą – Paslaptingas medžių gyvenimas. Mokykloje mokomės gyvūnų ir augalų sandarą, mitybos ir dauginimosi ypatumus, tačiau juk svarbiausia – ne žinoti konkrečių kaulų pavadinimus, o pajusti, kad visos gyvosios gamtos būtybės lygiai taip pat kaip ir mes jaučia skausmą, džiaugsmą, myli savo vaikus, baiminasi priešų ir bendrauja tarpusavyje.

Tikrasis mano noras – kad atsirastų bent kiek daugiau pagarbos mus supančiam gyvajam pasauliui, nesvarbu, koks jis būtų – gyvūnų ar augalų. Pagarba nereiškia, kad nereikia jais naudotis, tačiau tikrai reiškia tai, jog savus patogumus ir suvartojamų biologinių gėrybių kiekius privalu riboti. Tačiau jei atpildas už visa tai bus linksmi arkliai, ožkos, vištos ir kiaulės, jei už tai galėsime matyti patenkintus elnius, kiaunes ar kranklius, jei vieną dieną netgi išgirsim, kaip pastarieji šaukia vienas kitą vardais – tuomet, centrinei nervų sistemai išskyrus hormonų, mus apims laimė ir nuo šio jausmo niekaip neapsiginsime!

Knygoje konkrečiais pavyzdžiais kalbama apie tai, kaip gyvūnai jaučia liūdesį, atjautą, geismą, gėdą, kaip auklėja vaikus ir retkarčiais būna neištikimi savo nuolatiniams partneriams, kaip pokštauja, bendrauja, skinasi kelią į aukštuomenę, altruistiškai aukojasi ir kaip pakenčia blogą orą. Visai kaip mes! Tik kartais užmirštame, kad taip pat esame gyvūnai, jaučiamės esantys kažkokie išskirtiniai, geresni, nes turim kompiuterius ir automobilius, ir dar medžioklinius šautuvus.

Puiki knyga, rekomenduoju be išimties visiems – mano devynmetis sūnus skaitė ir žavėjosi, aš vis pasakodavau perskaitytas istorijas vyrui, na, tikrai nuostabus kūrinys! O ir skaitosi labai lengvai, nes įdomu ir įtraukia.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 9.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 9

Pasidalinkite savo mintimis