Patikimas būdas geriau pažinti save – logoanalizė
Šiandien pinkcity.lt turim svečių – apsilankė Timas, su kuriuo kadaise saldžias psichologijos mokslo šaknis krimtom. Su jomis ir įrašas susijęs – apie vieną iš savęs pažinimo metodų, smarkiai galinčių padėti laimės paieškose.
***
Posakis „Pažink save” girdėtas greičiausiai kiekvienam. Visgi greičiausiai ne kiekvienas stengiamės juo vadovautis ir ieškome būdų, kaip tai padaryti. Juk vien atsisėsti, užsimerkti ir galvoti apie save gali ir nepakakti :).
Pastaruoju metu klausau gan daug Anthony Robbins (čia toks daug pasiekęs gyvenime berniukas, sėkmės mokytojas) įrašų. Jis akcentuoja, kad itin didelės svarbos mūsų gyvenime turi klausimai, kuriuos užduodame patys sau. Jo teigimu, klausimas žūtbūt užprogramuoja smegenis pateikti atsakymą. Teisingą ar klaidingą – ne tiek svarbu, svarbiau, kad būtų atsakyta apskritai. Tad, jei ištikus nesėkmei jūs klausite savęs: „Na ir kodėl gi man taip nesiseka gyvenime?”, jūsų smegenys nesunkiai sugalvos, kad viskas dėl to, jog vaikystėje per 5 klasės fizinio pamoką nenušokote į tolį 1,60m ir gavote 7. Dėl to jūs labai pergyvenote ir po truputį įsileidote abejones į savo vidų. Praėjus metams, jūs tenušokote 1,62m ir jautėtės visiškai bevertis… 😉 Visai priešinga situacija būtų, jei ištikus nesėkmei jūs klaustumėte savęs: „Ką galiu išmokti iš šios situacijos?” arba „Kokia šios situacijos prasmė?” arba „Kuo man naudinga ši nesėkmė?”. Tada jūsų smegenys būtų nukreiptos dirbti konstruktyvia kryptimi ir ieškoti prasmingo, naudos nešančio atsakymo.
Bet apie ką aš čia?
Ogi apie tai, kaip svarbu užduoti sau tinkamus klausimus. Neužtenka vien sėdėti ir galvoti apie save. Reikia klausti apie save.
Vienas iš pačių geriausių būdų tai padaryti, kokį iki šiol esu sutikęs gyvenime ever, yra logoanalizė. Ar žinojote, kad labai daug žymių psichologų (kurie paskui įsteigė savo mokyklas, kurios tapo kryptimis ir t.t.) darbavosi Vienoje? Pirmasis buvo greičiausiai jums gerai pažįstamas Freud (psichoanalizė), antrasis – Adler (individualioji psichologija) ir galiausiai Frankl (logoterapija). Tad mus šiame kontekste svarbiausias Franklis ir jo logoterapija. „Logos” turi savyje daug reikšmių ir viena jų yra prasmė. Logoterapija tada gaunasi – terapija prasme. Logoanalizė – prasmės analizė.
Toks tad įvadėlis, dabar esmė. Logoanalizė kaip pratimas yra skirtas tam, kad geriau pažintumėte save užduodami klausimus, kurie yra susiję su jūsų gyvenimo prasme. Logoanalizę būtinai reiktų rašyti tokioje vietoje kur galite susikaupti, kur jums niekas netrukdys. Rašyti reikia necenzūruojant – t.y. tai kas rašosi, tą ir rašyti. Būti sąžiningam prieš patį save ir rašyti tik sau. Parodyti bus galima paskui, jei labai norėsis, tačiau pirmiausia logoanalizė yra išpažintis prieš patį save. Savo baimių, netikėjimų, netvirtumų išrašymas tam, kad geriau pažinti save ir savo gyvenimą.
Tad reikalas, kurį siūlau savanoriškai atlikti yra pakankamai rimtas. Kaip viską siūlau daryti? Nusikopijuojate šio įrašo apačioje pateiktus klausimus į wordą ar bent notepadą (galimas aišku ir popierius-pieštukas variantas) ir atsakote į juos kuo išsamiau. Pateikiu jums sutrumpintą variantą (iš ~50 klausimų tik 5), jei norėsite išbandyti save ir parašyti visą logoanalizę – kreipkitės, persiųsiu visus klausimus.
Taigi, klausimai:
1. Pagrindiniai tikslai ir svajonės nuo to laiko, kai prisimenu, iki dabar.
2. Kokiu aš norėčiau būti?
3. Ką ketinu daryti, kad pasiekčiau ko noriu (tiek 1, tiek 2)?
4. Epitafija – žodžiai, kurie iškalami ant paminklo ar įrašomi į knygą apie asmenį, kurio jau nebėra. Kokia būtų man skirta epitafija? Kodėl būtent tokia?
5. Išvardinti bent 3 save realizavusius žmonės. Kodėl būtent jie? Kas turėtų įvykti jūsų gyvenime, kad save realizuotumėte?
***
Jei Tau patiko Timo įrašas – nepatingėk apsilankyti jo tinklaraštyje bei užsiprenumeruoti RSS!
komentarai
Join the discussion and tell us your opinion.
[…] Patikimas būdas geriau pažinti save – logoanalizė […]
man smagu skaityti Tavo blog’ą, tokį mielą, optimistišką ir pakabinantį gilesnių dalykų 🙂
o dabar – apie postą (kaip tai LT vadinas?) 🙂
principas „pažink save” yra gera pradžia, bet nepakankama 🙂 man artimesnis „pažink save, kaip dalį Pasaulio ir Pasaulį kaip dalį savęs” principas.
nors esu sveiko egoizmo šalininkas, suprantu, ka domėjimasis vien savimi laimės nepridės. juoba, kad gyvename ne vakuume, o tarpusavyje glaudžiai susijusių veiksnių Pasaulyje. Jame veikia „drugio efektas” – vienur plazdantys drugio sparnai gali sukelti (ir sukelia) dideles permainas kitur. todėl man įdomu kas, kaip, kodėl ne tik viduje, bet ir Pasaulyje 🙂
pabaigai – tau asmeniškai 🙂 kaip tik šiandien rss skaitytuve radau: http://rohitbhargava.typepad.com/weblog/2008/07/4-unexpected-ob.html
linkėjimai iš Milano 😉
Nikodemai, dėkui už linkėjimus ir nuorodą. Visai smagu būtų ir mums čia mergaičių-blogerių susibėgimą pasidaryt!
Dėl įrašo (taip postas lietuviškai vadinamas 🙂 ): be jokios abejonės, niekas ir neteigia, kad vienareikšmiškas domėjimasis savimi yra būtina laimės sąlyga. Tačiau tiek santykiuose su savimi, tiek su kitais yra svarbu suprasti savo vidinį pasaulį, jausmus, mintis, poelgius, išanalizuoti jų priežastis bei pasekmes, nes tik pasiekęs vidinę harmoniją galėsi ją spinduliuoti pasauliui, tik mylėdamas save galėsi pamilti kitus.
tavo introvertiškas požiūris 😉 „tik pasiekęs vidinę harmoniją galėsi ją spinduliuoti pasauliui”. o gal aš nuėjau į žydintį sakurų sodą ir per jo harmoniją aptikau kažką panašaus viduj turįs? 😛
anyway, pažinimas – jėga! 🙂
klausimas – (višta ar kiaušinis) nuo ko pradėt 🙂
Gal siek tiek pesimistiskai ir nejaukiai nuskambes, bet esu nusiteikusi pries toki savianalizes metodiku platinima blogais ir kitais internetiniais keliais.
Is to, kiek man teko krimsti psichologijos mokslu, suzinojau ir sventai patikejau, kad be issamiu instrukciju pateikti kad ir nekalciausi testukai gali ne tiek padeti, kiek pakenkti 🙂 Tad sakyciau taip – uz apzvalga dekui Timui, bet konkreciu savianalizes budu bent as tai nepateikineciau..
Kaip ten bebutu – pritariu pinkcity, kad save pasinagrineti yra tikrai pravartu.
Analizuoju save pries didelius darbus, kad geriau matyciau savo privalumus ir trukumus, kaip galiu patobuleti ir kokius irankius pasirinkti, kad to pasiekciau. nors esu pastebejusi, kad sunkiausia ne pasiekti tiksla, o susivokti ko isties nori. „sekme- buti laimingam gyvenime”- regis taip buvo pasakiusi Heidi Klum po vieno is Viktoria Secret sou.
Geras įrašas. Būtinai pasidomėsiu daugiau apie šią savianalizės rūšį.
[…] Ji prasideda nuo paprasčiausio poelgio, savęs pažinimo ir tikrai neapsiriboja knygomis apie savianalizę, vystymosi raidą ir […]
Įdomus tavo puslapis 🙂
Nauja isvaizda?
Nieko nėra pastovaus…
Ačiū Tau ir Timui už gerą įrašą. Jau kaip tik galvoje apie mėnesį laiko skamba varpai skatindami būtent tokį dalyką padaryti. Nors mano norai ir svajonės jau kuris laikas kaip materializavosi popieriuje. :), bet į ramybės neduodantį signalą reikia atkreipti dėmesį. Tai šis įrašas čia, savotiškas paskatinimas. 🙂
labai sudomino logoanalize, noreciau visus klausimus gauti:)
Sandra, jei atidžiai skaitei, turėjai suprasti, kad klausimus turi Timas, ne aš, todėl geriau kreipkis į jį.
butu malonu gauti ir kitus klausimus 🙂 aciu
Tai cia visi klausimai ar dalis ju? Nes minejot, kad is viso yra 50?
Labai susidomėjau šitu straipsniu ir iškart puoliau daugiau sužinoti apie tą logoanalizę. Norėčiau gauti visus klausimus. Dėkui iš anksto. mano el.paštas – migle.raciunaite@gmail.com
Pasakyta – padaryta, ką tik išsiunčiau!
Sveiki, norėčiau gauti visus klausimus siuo el. pastu laurax@one.lt . Dekoju
ar galetumet man atsiusti klausimus?dekoju is anksto
mmm, buciau ir as labai dekinga, jei galetumet atsiusti klausimus:) labai sudomino
Ir aš labai norėčiau tų klausimėlių. Ačiū iš anksto 😉
cia mano el pastas man irgi butu idomu suzinoti kokie klausimai ernets@inbox.lt.
Labai noreciau likusiu klausimeliu 🙂 Aciu 😉
Netycia radau ir manau, kad taip, as irgi noriu to klausimyno. Dar liko viena porcija? Laiko ta nutekejo…
Liko, liko, sočiai 😉
Sveiki,
Neblogas įrašas, tik iš kur gali būti tiek daug klausimų?:)
Pieš kokius dvidešimt metų užtrukusio rimto darbinio konflikto metu susimąsčiau:
Kas man svarbiausia gyvenime? Buvo tikrai gera proga pagalvoti ir suvokiau; Svarbiausia sugebėti gyventi taip, kad „pats sau nepradėtum smirdėti” ir dar labai svarbu suvokti reiškinių esmę bei priežastis, o visa kita – gyvenimo smulkmenos:)
Na, jeigu negaila, ir aš norėčiau likusių klausimų, nes pirmuosius jau kremtu 🙂
ačiū!
Įdomu tik ar vis dar yra galimybė gauti likusius klausimus? 🙂
Taip, taip, galimybė yra. Jau išsiunčiau!
Sveiki, sudomino testas, norėčiau visų klausimų.
Sveiki, mane taip pat sudomino testas, norėčiau taip pat visų klausimų, jei kas galit atsiųskit į laimis.lee@gmail.com ačiū:)
Labutis ,
Gal galima gauti visus klausimus .
Is anksto dekinga
Geros dienos !
Norečiau gauti visą klausimyną. Dėkoju 🙂
Būčiau ir aš dėkinga už visą klausimyną… 🙂
as noreciau taip pat sio klausimino LD
Labas, labai noriu visų klausimų, ačiū.
Labas, radau įdomių minčių, atsirado noras išbandyti rašant logoanalizę.
Norėčiau ir kitų klausimų. Iš anksto dėkoju 🙂
Sveiki kur galėčiau gauti likusius klausimus? ačiū.
Visiems pageidaujantiems klausimus persiunčiu asmeniškai, tą jau ir padariau 🙂
Prisipažinsiu, neįveikiau klausimyno.
Prenumeruoju šio įrašo komentarus ir kiekvieną kartą kai pamatau, kad dar yra norinčių atlikti logonalizę, būna gera paspirtis vėl prie jos prisėsti.
Taip pat smagu matyti, kad įrašas vis dar aktualus jau keleri metai.
Kiek tokių įrašų pas blogerius būna?
Sveikinu!
Ačiū, smagu girdėti. Tik įrašas ne mano, o kolegos 🙂
O tiek metų maniau, kad čia pačios darbas…
(nedėmesingai perskaičiau pirmą eilutę)
🙂
Labai norėčiau gauti visą klausimyną. Ačiū.