Merlin Sheldrake: Raizgus gyvenimas: kaip grybai kuria mūsų pasaulį, keičia mąstymą ir formuoja ateitį

Grybai yra visur, bet juos nelengva pastebėti. Jie yra tavyje ir aplinkui tave. Jie maitina tave ir viską, nuo ko tu priklausai. Tau skaitant šiuos žodžius, grybai keičia gyvenimo eigą ir daro tai jau daugiau nei milijardą metų. Jie graužia uolienas, gamina dirvą, virškina teršalus, maitina ir žudo augalus, išgyvena kosmose, sukelia vizijų, ruošia maistą, kuria vaistus, manipuliuoja gyvūnų elgesiu ir daro įtaką Žemės atmosferos sudėčiai. Grybai yra raktas, padedantis suprasti planetą, kurioje gyvename ir tai, kaip mes mąstome, jaučiame ir elgiamės. Tačiau dažniausiai jie gyvena pasislėpę nuo mūsų akių, ir apie devyniasdešimt procentų jų rūšių iki šiol yra neaprašytos. Kuo daugiau mes sužinome apie grybus, tuo labiau viskas atrodo neįmanoma be jų.

Va, štai! Pagaliau kažkas, ką aš galiu drąsiai vadinti gyvenimą keičiančia knyga! Tik tokioms aš duodu dešimties balų iš dešimties – kurias ne tik smagu skaityti, bet kurias skaitant fiziškai jaučiasi pertvarkos smegenyse ir akivaizdžiai plečiasi akiratis. Nors dar tik vasario pradžia, manau, kad tai bus geriausia mano šiemet perskaityta knyga. Ir dar manau, kad jei egzistuotų privalomos suaugusiam perskaityti literatūros sąrašas, ši tikrai būtų kažkur viršūnėje.

Giriu šį nuostabų kūrinį ne aš viena – 2021 m. jis buvo išrinktas geriausia negrožine verstine knyga, 2020–2021 m. nominuota daugeliui premijų, tarp kurių: „British Book Awards”, „Royal Society Science Book Prize”, „Goodreads Choice Awards”; 2021 m. apdovanota „Wainwright Prize for Global Conservation Writing” ir kt. premijomis. Viena mylimiausių mano rašytojų Margaret Atwood įvardino knygą kaip “nepaprastai puikią”.

Skaitydama tiesiog negalėjau nustygti vietoje – vis pradėdavau garsiai cituoti knygą šalia sėdinčiam vyrui, atėjus pasikalbėti su sūnum prieš miegą perpasakodavau jam įdomiausius epizodus, fotografuodavau puslapius ir siųsdavau mamai, sesei bei broliui, tiesiog norėjosi rėkti ir klykti – aaaaa, mes iki šiol nežinojome, bet iš tiesų va kaip viskas yra!!! Reikia, kad visi tai sužinotų!!!

Esu tikra, kad jei visi negrožinės literatūros kūriniai būtų parašyti tokia gyva, įtraukiančia, tiesiog prikaustančia dėmesį kalba, kaip tai sugeba daryti Merlin Sheldrake, mes žymiai stipriai domėtumėmės mokslu. Mariaus Buroko kaip vertėjo indėlis taip pat nepaprastai svarus – tam tikras specifines vietas išties buvo sudėtinga sklandžiai išversti, bet jam tai pavyko!

Žodžiu, knyga yra apie grybus, bet daugiausia ne apie tuos, kuriuos renkame rudenį miškuose, įsikibę pintinių – tai tik labai labai labai maža dalis iš viso grybijos pasaulio. O grybai, kaip ir citatoje viršuje rašo autorius, yra visur, ir be jų nebūtų nieko. Ir čia nėra per daug kategoriškai pasakyta. Žodžiu, būtinai paskaityk, ir, esu tikra, nepasigailėsi.

Jei jau kažkas yra visiškai alergiškas knygoms (pažįstu tokių keletą), knygos santrauką galima peržiūrėti filmo (taip pat nuostabaus!) pavidalu: Fantastic Fungi, 2019 m. Na, o jei pilnam komplektui reikia ir muzikinio takelio – prašom: Ministry of Echology – Raizgus (feat. Rokas Kašėta)

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 10+.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 18

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

2023-iųjų viršūnės – Laimės psichologija
2023 12 31 | 10:16

[…] kritiška ir 10-tuku dešimties balų sistemoje įvertinau vos dvi. Pirmoji – mokslinė Merlin’o Sheldrake’o „Raizgus gyvenimas“, antroji – grožinė Hannah Kent „Atsidavimas“. Jeigu reiktų būtinai paskelbti Metų […]

Palikti atsakymą