Jennifer Ackerman: Genialieji paukščiai

Žmonėms rūpi išsiaiškinti, ar paukščiai protingi, tačiau tai darydami mes pernelyg pasikliaujame žmogiškaisiais matais. Dar nesame pajėgūs matuoti kitokio mąstymo, nesiremdami jo panašumu į mūsų mąstymą. Vertiname dalykus, kurie sekasi mums patiems, pavyzdžiui, įrankių gamyba, o ne suvokimu paremta navigacija.

Mes tiek daug nežinome apie mus supančią aplinką! Gilinamės į save, skandinamės buitiniuose kasdienybės rūpesčiuose, kartais paaikčiojame dėl gamtos grožio, tačiau žymiai labiau stebinantis yra vidinis gamtos pasaulis, kuris mums vis dar toks paslaptingas ir mažai pažinus.

Mėgstu ir stengiuosi kryptingai plėsti savo akiratį susipažindama su naujausiais mokslo tyrimų rezultatais, suteikiančiais galimybę pažvelgti ne tik į žmonių, bet ir į medžių, grybų, o šįkart – į paukščių kasdienybę.

Kai kurios knygos priverčia šyptelėti ar net nusijuokti, kai kurios – sugraudina ar kviečia susimąstyti, tuo tarpu Jennifer Ackerman „Genialiųjų paukščių” neįmanoma skaityti nekilnojant iš nuostabos antakių. Sparnuočiai, tokia įprasta mūsų aplinkos dalis, yra tokie protingi, išradingi ir sumanūs!

Ne vieną pastraipą paskaičius ieškojau internete video medžiagos apie aprašomą tam tikro paukščio elgesį – pavyzdžiui, apie violetinio palapinuko statomą buduarą ir renkamus išskirtinai mėlynus daiktus, kurių paskirtis tik viena – pasipuikuoti prieš patelę ir ją suvilioti. Tiesa, paminimas ir šypseną keliantis epizodas – kad neįgudę jaunikliai palapinukai treniruojasi ne tik padėdami vyresniesiems patinėliams, bet ir keliese bandydami statyti vieną palapinę.

Moksliniai faktai pateikiami ne tik objektyviai, bet ir nepaprastai įdomiai, sklandžiai literatūriškai, vienas malonumas skaityti!

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 9.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Pasidalykite savo mintimis