Jean Sasson: Princesė

Jean Sasson PrincesėNė mėnesiui nepraėjus iš Ali sužinojome, kad tėvas vėl ketina vesti, nes mūsų šalyje didžiausiems turtuoliams ir skurdžiausiems beduinams įprasta turėti keturias pačias. Koranas liepia su visomis žmonomis elgtis vienodai. Saudo Arabijos turtuoliams nesunku užtikrinti žmonoms lygybę; skurdžiausiems beduinams tereikia pastatyti keturias palapines ir aprūpinti paprastu maistu keturias šeimas. Štai kodėl dauguma turtingiausių ir skurdžiausių musulmonų turi po keturias žmonas. Tik vidurinės klasės saudoarabas priverstas tenkintis viena moterimi, nes jam neįmanoma rasti tiek lėšų, kad galėtų užtikrinti vidurinės klasės gyvenimo lygį keturioms atskiroms šeimoms.

Knyga, panaši į Kitą karalystės pusę. Nenuostabu, juk vėl rašoma apie Saudo Arabiją, vėl apie moterų padėtį joje, vėl autorė moteris. Vėl krūpčioti iš siaubo verčia pasibaisėtinas vyrų, kurie vieninteliai karalystėje laikomi žmonėmis, elgesys, tačiau kartu žavi moterų gudrybės, kurių jos visgi išdrįsta imtis, norėdamos paįvairinti sau gyvenimą – pavyzdžiui, keliauti skolindamos viena kitai savo pasus, kurie paprastai saugomi sutuoktinio ar tėvo žinioje, o juk oro uoste joks pareigūnas neišdrįs pareikalauti moters atidengti savo veido…

Netrukus mano kūnas ir siela – dabar tėvo nuosavybė – atiteks nepažįstamam žmogui, kurį vadinsiu savo vyru, nes tėvas man pranešė, kad būsiu ištekinta praėjus trims mėnesiams po šešiolikto gimtadienio. Pajutau, kaip tradicijų grandinės standžiai suveržia mane; mėgautis laisve liko vos pusmetis. Laukiau, kaip klostysis mano likimas – vaikas, toks pats bejėgis kaip vabzdys, įkliuvęs į kažkieno suregztą voratinklį.

Kitas dalykas, stebinęs ryjant knygos puslapius – neįtikėtina prabanga, kurioje gyvena karališkosios Saudo Arabijos šeimos nariai. Tarkim, tėvas, kuris nemėgsta pokyčių, pasistato keturis identiško išplanavimo ir interjero namus trijuose žemynuose, o kadangi jį erzina keliavimas su lagaminais, liepia žmonai bet kokių įsigijamų daiktų, pavyzdžiui, net vaikiškų apatinių, pirkti po keturis vienetus, kad po vieną būtų kiekviename iš namų! O kur kasdien iš Europos skraidinamos braškės, tarnaitės, kurias atskirai turi net vaikai, bei visi tie brangakmeniai ir garsiausių dizainerių drabužiai, slepiami po abajomis… Tačiau visa tai – kaina, mokama už gyvenimą, laisvės ir pasirinkimo prasme tikriausiai dar prastesnį už paukštelio narvelyje.

Žinodama, kad ginčytis su manimi beprasmiška, tetulė toliau atliko savo pareigą. Pribloškiau visus kambaryje garsiai pareikšdama, girdi, jeigu Pranašui būtų leista pasakyti savo nuomonę šiame šiuolaikinių patogumų amžiuje, jis padarytų galą tokiai kvailai tradicijai. Garsiai pridūriau: nėra ko nė sakyti, vien ši procedūra įrodo, kad mes, saudoarabai, esame panašūs į bukus mulus. Pėdiname vis tuo pačiu išmintu taku, kaip ir prieš mus ėjęs mulas, nors tas takas veda nuo bedugnės krašto į prarają. Tik pavirtę dvasingais eržilais, turinčiais tvirtą valią, žengsime į priekį ir paliksime praeityje tų primityvių padarų erą.

256 lengvai ir greitai perskaitomi puslapiai apie kitokio likimo moteris.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Pasidalykite savo mintimis