Arthur Schnitzler: Plačiai užmerktos akys

Arthur Schnitzler Plačiai užmerktos akysJi nutilo ir nejudėjo. Jis taip pat nejudėjo ir nesakė nė žodžio. Bet koks žodis šią akimirką būtų blankus ir bailus, tai būtų melas. Kuo toliau ji pasakodama stūmėsi į priekį, tuo juokingesni ir niekingesni jam atrodė jo paties išgyvenimai, kuriuos jam ligi šiol teko patirti, ir jis prisiekė patirti juos visus iki galo, paskui tiksliai papasakoti jai ir taip atkeršyti šiai moteriai, kuri sapne atsiskleidė esanti tokia, kokia buvo iš tikrųjų – neištikima, žiauri ir išdavikė ir kurios jis šią akimirką tarėsi giliau nekenčiąs nei kada nors mylėjęs.

Filmą su Kidman ir Cruise’u mačiau kažkada labai seniai, kiek atsimenu, tuomet jis man patiko, tad pamaniau, kad neprošal būtų ir knygą perskaityti, juolab kad detalių neatsimenu, tik tam tikras nuotrupas. Tačiau likau nusivylusi – visų pirma vis juokino pagrindinių veikėjų vardai – Fridolinas ir Albertina, pamaniau, kad tik Kolombinos betrūksta, ir bus tikra commedia dell’arte, ir ką Tu sau manai, vėliau šmėstelėjo ir ta! Kažkaip erotikos su tokiais vardais maža, tik kvatotis norisi.

Visų antra, skaitytojas pasijunta suviliotas ir apgautas, kai autorius sužadina vaizduotę su to paslaptingo kaukių baliaus įžanga, ir paskui palieka niekur nenuvedęs, nieko nepaaiškinęs, niekaip šios temos neišrutuliojęs. Knyga labai trumpa, atrodo, kad jos yra tik pusė, tarsi tas Schnitzler’is būtų kažkiek puslapių parašęs ir nusprendęs, kad vis tiek nieko gero čia nepavyks, numetęs, o kažkas išleidęs taip, kaip yra. Žodžiu, nei kažkokios ypatingos erotikos, nei knaisiojimosi po psichologijos užkaborius aš čia neradau. Nieko gero.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 4.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 7

Pasidalinkite savo mintimis