Richard Yates: Nerimo dienos

Richard Yates Nerimo dienosNenorėjau vaiko ne mažiau nei ji. Ar ne tiesa, kad nuo tos akimirkos visas gyvenimas buvo veiksmų, kurių jis nenorėjo, seka? Beviltiškai nuobodus darbas, kad įrodytų esąs atsakingas šeimos vyras. Persikėlimas į per brangų, ponišką namą, kad įrodytų savo brandų tikėjimą tvarkingumo ir geros sveikatos principais. Antras vaikas, kad įrodytų, jog pirmasis nebuvo klaida. Namas priemiestyje – kitas logiškas žingsnis, įrodantis, kad gali jį turėti. Įrodymai, įrodymai, nieko kita.

Lygiai prieš metus žiūrėjau ekranizuotas Nerimo dienas (Revolutionary Road), dabar pasiėmiau romaną, pagal kurį kurtas filmas, ir, aišku, nepalyginamai geriau. Nors žaviuosi Kate Winslet aktorystės meistriškumu, ak, kiek daug minčių ir jausmų papildomai perpratau skaitydama!

Štai kaip viskas prasidėjo. Taip mes abu patekome į šią siaubingą apgaulę. Siaubinga, šlykšti apgaulė, kad žmonės privalo atsisakyti realaus gyvenimo, „surimtėti ir nurimti“, nes turi šeimą. Tai didysis sentimentalus priemiesčių melas.

Kai kurios knygos žavi stiliaus lengvumu ar įmantrumu, kai kurios – taikliais atskleidžiamomis gyvenimo tiesomis, o kai kurios yra be galo artimos, nes pasakoja apie Tave. Taigi, leiskite prisistatyti – esu Eiprilė iš Nerimo dienų (kaip jau kad ir rašiau pernai sausį). Jaučiu tokius pat neigiamus jausmus saldžioms iščiustytoms porelėms, „susitvarkiusioms“ gyvenimą pagal VISUOMENEI PRIIMTINUS standartus (ir esančioms 100% tikromis, kad tie standartai yra jų prigimtinis šauksmas), besistengiančioms sudaryti mielų mandagių žmonių įspūdį aplinkiniams ir auginančioms vaikus, kuriems vienareikšmiškai lemta tapti neurotikais.

Nori žaisti namus, privalai turėti darbą. Nori žaisti labai gražius namus, labai mielus namus, tada privalai turėti darbą, kuris tau nepatinka. Puiku. Devyniasdešimt devyni ir devyniasdešimt devynios šimtosios procentų žmonių taip sprendžia reikalus. Taigi patikėk, drauguži, tu neturi dėl ko atsiprašinėti. Jei kas nors prieis ir paklaus: „Kodėl tai darai?“, gali būti tikras, kad jis yra tik už keturių valandų kelio nuo valstijos pamišėlių namų.

Ir taip, kartais ateina bauginančiai skaudus nusivylimas, kai pastebi į savo kasdieninį gyvenimą tyliai besismelkiančias JŲ gyvenimo detales, kai pagauni save tariančią JŲ frazes, ir – baisiausia – JIE gviešiasi netgi Tavo svajonių, apgaulingai skverbiasi į jas ant pirštų galiukų – įtikina, kad Tau reikia gražių vestuvių, bara už suknelės trumpumą, dabar – o dieve – bando įteigti norą turėti vaikų! Nes jau tada tvirtai būsi prikaustytas prie rutiniškos buities, tokios, kaip JŲ.

Reikalas tas, kad jie buvo gana keista jauna pora. Neatsakingi. Žiūrėdavo į tave kažkaip atsargiai, kalbėdavo kažkaip nesveikai.

Knygoje – 287 nuostabūs puslapiai.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 0

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

Salomėja
2010 01 08 | 12:13

Ojo, jau žinau ko tikslingai ieškosiu bibliotekoje. Tema labai aktuali. Neseniai net supermamose trumpam įsivėliau į diskusiją. Ana ten buvo apie pajamas šeimos. Bet ištiesų tai pagrindinė mintis, į kurią buvau įsikišusi ta, kad jei turi vaikų turi mesti savo gyvenimą ir pradėti tvarkingai, gražiai ir TURTINGAI gyventi.

PinkCity
2010 01 08 | 12:26

Žinai, tie, kurie turi vaikų, visuomet kaip pagrindinį ginklą naudoja, anot jų, neatremiamą argumentą – kai turėsi savo vaikų, kitaip kalbėsi. Tik kažkodėl visi kiti tokio tipo argumentai, mėtyti man anksčiau (kai pradėsi už savo pinigus gyventi, kai organizuosi savo vestuves, kai įsuks buitis) neišsipildė, todėl nuoširdžiai tikiuosi, kad vaikai, kai tokių turėsiu, neprivers liautis gyvenus SAVO gyvenimą. April’ės Wheeler neprivertė 🙂

Gintarė
2010 01 08 | 16:04

Jovita, dabar nerandu to įrašo, bet vienžo, noriu labai tau padėkot! Šiandien rašėm politologijos egzaminą, nieko tiesiogiai apie tai, ko klausė, tu nesi rašius, bet aš pritaikiau kažką iš to, ką rašei apie tai, kaip žmonės kaltina valdžią, kad nieko neturi. Ačiū ačiū ačiū, labai naudinga! 🙂

PinkCity
2010 01 08 | 16:42

(Apie šitą gal kalbi?) Nu tai prašom prašom prašom, labai smagu padėt per egzaminus!

vjusta
2010 01 08 | 17:41

Puiki knyga, kada buvau skaičiusi( taip pat po filmo panorėjau). Norėjau paklausti per kiek laiko perskaitai knygas, nes labai jau sparčiai jas pristatinėji ?

PinkCity
2010 01 08 | 18:10

Kaip kada, kartais būna ‘neskaitymo’ etapai, kartais ‘skaitymo’, tai dabar antrasis variantas. Paskutinėms knygoms perskaityti užteko po dvi dienas.

nanimo
2010 01 09 | 21:06

filmą mačiau, bet knygos dar neteko skaityt. kiek žinau, visada geriau būna atvirkščias variantas – pirmiau knyga, po to – filmas [nors dažniausiai filmas nuvilia, bet knygą skaityti nežinant veiksmų sekos daug didesnis malonumas].

ir kaip Salomėja minėjo, labai aktuali tema/temos – tas siauras, sienom ir suvaržymais apstatytas pasaulio matymas – turi būti taip ir ne kitaip. absurdas. kam mums tada duota laisva valia.

Šiukšlynėlis » Blog Archive » Paskutinė skaityta 140(31)
2010 01 20 | 10:32

[…] nuomonė: seniai neskaičiau aktualesnės knygos. Ja sudomino PinkCity. Mintys apie vietą pasaulyje sukasi seniai. Taisyklės taisyklės. Sulaukęs tam tikro amžiaus […]

Gintare
2010 01 27 | 17:27

as noriu Tavim, savim ir visais jaunais zmonemis pasidziaugti…kurie nepasiduoda visuomenes sukurtiems standartams, seneliu ir bobuciu stereotipams ir visiems kapitalistams…kai paskaitau tavo irasus, atrodo, kad skaityciau savo mintis, pasidaro ant sirdies taip gera…pasirodo as vis dar nesu trenkta, keista ir visokia, kokia mane laiko mano aplinka 😀 arba bent jei jau esu, tai ne viena tokia :DDDDDDDD

Gintare
2010 01 27 | 17:29

sorry uz paliktas klaidas B-)

Kristina
2010 02 16 | 13:35

Knyga gerai parasyta, veikėjau ryškūs, tik gal pačios April pozicijos šiek tiek pritrūko. Bet… nepasirodė man ji kažkuo didvyriškas, sektinas, pavyzdinis žmogus. Ir apskritai, tas nenoras būti tokiu, kaip VISI daros įtartinas. Tuoj VISI nenorės būti kaip VISI 😀 Tik įdomu, ar žinos, kokie nori būti. Neiginio į šitą klausimą neužtenka.
Ir sutinku šiek tiek su Mrs. Givings pabaigoj pasakyta fraze, kad neatsakingi žmonės jie buvo. Vis tik turint vaikų esi prieš juos atsakingas, nebegali elgtis, kaip užplaukia. Man šitoj istorijų labiausiai gaila vaikų.

PinkCity
2010 02 16 | 14:06

Kristina, be abejo, April asmenybė yra gerokai sužalota, nerimastinga, netgi neurotiška, tačiau, mano nuomone, jai tokiai tapti nemažai įtakos turėjo ribojanti visuomenė, daranti nežmonišką spaudimą gyventi pagal stereotipus.
Ir būtent visuomenės normų spaudžiama pora per anksti susilaukė vaikų, ir, žinoma, elgėsi su jais neatsakingai. Ir šioje vietoje, tarkim, aš matau analogiją su savo gyvenimu – nuolat girdžiu: ištekėjai, esi nebe niolikmetė, kodėl nepastoji? O jeigu aš trokštu keliauti po pasaulį ir šėlti festivaliuose? Nenoriu numesti vaiko seneliams ir gyventi savo gyvenimo atskirai, taigi – turiu priešintis visuomenės spaudimui.

Palikti atsakymą