Nacionalinis diktantas

2008-01-14

rasau.jpgŠis įrašas yra apie 2008-ųjų nacionalinį diktantą. Norėdami skaityti apie 2009-ųjų įvykį, spauskite čia.

Sausio 26d., kitą šeštadienį, 11val., bus rašomas trečiasis nacionalinis diktantas. Blogas.lt skelbiamas diktanto partneriu, tačiau jokios informacijos ten rasti nepavyko… Kadangi šį renginį organizuoja „Atgimimas” su LRT, jų tinklapiuose ir galima daugiausia sužinoti.

Pirmajame diktante nedalyvavau (pražiopsojau?), antrąjį rašiau. Kodėl? Tam, kad išreikščiau savo pilietinę poziciją. Dėl tos pačios priežasties visada dalyvauju prezidento, Seimo ar savivaldybių rinkimuose. Nes man ne vis tiek.

Man nereikia pasitikrinimo, ar nepamiršau lietuvių kalbos rašybos taisyklių. Kažkokiu būdu jos įaugo man į kraują ir nebesusimąstau, tik kai kartais kas nors pasiklausia, kaip rašyti tą ar tą žodį, ar kur dėti kablelį, savo atsakymą pagrindžiu taisykle, kuri man atrodo tiesiog logiškai išvedama. O kai skaitydama kitus randu gramatinių klaidų, pradedu matyti vien jas, nebesusikoncentruodama į teksto prasmę. Liga kažkokia.

Nacionalinio diktanto rašymas man taip pat yra būdas simboliškai susivienyti su kitais gimtosios kalbos mylėtojais. Tiesa, pernai buvo keista, kai keletas vyresnio amžiaus moteriškių pašnibdžomis prašė pagalbos ar duoti nusirašyti. Neatprato nuo mokyklos laikų? Juk čia niekas nerašys nei pažymių, nei kokių kitų įvertinimų, niekas nesužinos, kiek beviltiškų klaidų padarei. Viskas užslaptinta (tiesa, vėl reikės susigalvoti slapyvardį – gal šiemet būti PinkCity?) ir niekam neprieinama, nebent patektum į antrąjį turą ar laimėtum. Man asmeniškai tai visiškai nesvarbu, o jei ir būtų svarbu, kaip jausčiaus, jei žinočiau, kad kažką nusirašiau? Keisti žmonės.

Nepastebėjote, kad dažniausiai įžeidžiantys, nemalonūs, priekabūs komentatoriai nemoka lietuviškai rašyti? Manau, tai susiję tiek su išsilavinimu apskritai, tiek su kultūros lygiu. Nes iš esmės, jei nemoki argumentuotai išreikšti savo nuomonės, koks skirtumas, ar ją rašysi su lietuviškom ąčęėįšųūž, ar su w ir x, ar pripainiosi barbarizmų. O juk pasisakyti taip norisi… Taigi prašom.

14 komentarai (-ų)

Pasisakyti

RSS šaltinis šio įrašo komentarams