Anita Amirrezvani: Gėlių kraujas

Anita Amirresvani Gėlių kraujasBuvau girdėjusi pasakojimų apie moteris, kurioms ilgos valandos, prasėdėtos prie staklių, iškraipė kūnus, tad mėginant gimdyti jų kaulai tarsi įkalindavo kūdikį viduje. Tokiais atvejais ir motina, ir kūdikis mirdavo po nepakeliamų kančių. Net jauniausiems rišėjams įskausdavo nugaros, nutirpdavo galūnės, stingdavo pirštai, pervargdavo akys. Visas mūsų darbas tarnavo grožiui, bet kartais atrodydavo, tarsi kiekvienas kilimo siūlelis išmirkęs gėlių krauju.

Medum varvantys migdolai, sultingos datulės, prieskoniai ir arbata, hamamo garai, dykumų smėlis, haremo (sekso ir prabangos) kvapai – visais šiais aromatais persismelkusi knyga kviečia pasisvečiuoti septyniolikto amžiaus Persijoje, o kad nenuobodžiautumėte – rašytoja tarsi paslaptinga Šechrezada seka tokią įdomią istoriją, kad neįmanoma nuo knygos atsiplėšti. Tikrai, tokio įtraukiančio pasakojimo jau seniai nebuvau skaičiusi! Nuostabiai besiliejanti istorija, netikėti posūkiai, nebanali pabaiga. Į pagrindinį pasakojimą kaip į kilimo ornamentą įpinamos persiškos pasakos, suteikiančios romanui dar daugiau siužeto vingių.

Vis dėlto nepavydėjau jai. Kaskart, kai už nugaros dunksteldavo uždaromi vartai, prisimindavau, kad galiu laisvai ateiti ir išeiti kada panorėjusi, o ji negali palikti rūmų, nepateikusi rimtos priežasties ir iš anksto negavusi leidimo, ir visada keliauja su didele palyda. Ji negali žingsniuoti per Trisdešimt arkų tiltą ir gėrėtis vaizdu arba kiaurai permirkti lietingą naktį. Ji negali daryti tokių klaidų, kaip kad padariau aš, ir pradėti viską iš naujo. Ji pasmerkta prabangiai gyventi pačiame nuostabiausiame kalėjime.

Šalia egzotiškų vaizdų ir intymių detalių randame ir motyvuojančią istoriją apie tai, kad įmanoma savo tikslų pasiekti netgi tuomet, kai visos aplinkybės, atrodo, kaip susitarusios jiems prieštarauja ir neleidžia išsipildyti, kai gimsti moterimi vyrų pasaulyje, kai esi drąsi ir karštakošė, nors aplinkiniai labiausiai reikalauja nuolankumo ir paklusnumo, kai artimiausi žmonės tau negali padėti, o piktavaliai elgiasi labai jau neteisingai. Nors, kaip minėjau, pabaiga nėra banali, visgi paliekama pakankamai šviesios vilties, kad viskas pagrindinei veikėjai klostysis gerai.

Toks kilimas kreipia mus į nuostabią begalybę, ji neįžvelgiama, tačiau visada šalia, arčiau nei savas kūnas. Saulės spinduliai, prasiveržiantys kilimo viduryje, praneša apie šitą ribų nežinantį švytėjimą. Gėlės ir medžiai kalba apie rojaus džiaugsmus, o kilimo centre visada yra taškas, teikiantis dvasiai ramybę.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 10

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 1

9 Komentarai

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

just
2013 01 18 | 10:50

Jovita, o tu tokias visokias knygas perki ar bibliotekoj būna? 🙂

PinkCity
2013 01 18 | 10:56

Būna, būna. Aš bankrutuočiau labai greitai, jei knygas pirkčiau…

Saulė
2013 01 19 | 12:56

Skaičiau šią knygą prieš kokius trejus metus. Paliko kuo geriausią įspūdį. Bene pirma knyga, kuri užkabino labiau po ,,Sinuhė egiptietis”. Tikrai labai rekomenduoju

Jud
2013 01 21 | 11:17

Labai taiklus aprašymas puikiai knygai. Rekomenduoju!

Gilbertas
2013 01 30 | 10:38

Nesinori kabinėtis prie detalių, bet tikriausiai, Amirrezvani, o ne Amirresvani.

Nukrypstant nuo temos labai norėtųsi kada nors sulaukti šių apžvalgų:
Thomas Bernhard “Grimzdėjas”
Louis-Ferdinand Céline “Kelionė į nakties pakraštį”

PinkCity
2013 01 30 | 10:42

Ačiū už svarbų pastebėjimą, pataisiau. Ir, be abejo, nuoširdžiausiai dėkoju už rekomendacijas. Atsižvelgsiu.

Judita
2013 02 16 | 15:01

Eisiu ieškot į biblioteką, nes iš tiesų intriguojanti knyga. 🙂

Dovile
2013 03 25 | 16:30

Ačiū už šios knygos aprašymą, jo dėka išsitraukiau ją iš lentynos, nors neskaityta ten pragulėjo daugiau nei metus. Labai labai patiko, o dabar net liūdna kitas knygas atsivertus, nes rodos ne tas..Gal rekomenduotum panašaus stiliaus kažką dar?:)

PinkCity
2013 03 25 | 16:36

Na, gal kažkiek panaši Carmen Bin Ladin “Kita karalystės pusė”, nors “Gėlių kraujas” vis tiek įdomesnė…

Palikti atsakymą