Sigitas Parulskis: Nuogi drabužiai

Sigitas Parulskis Nuogi drabužiaiTiesą sakant, man šlykštūs žmonės, kurie didžiuojasi savo lietuvybe taip, tarsi jie patys būtų ją sukūrę. Esu lietuvis ir tai man patinka. Būčiau žydas arba rusas – man taip pat patiktų. Net jeigu būčiau žiurkė arba tarakonas – sutikčiau. Krikščionybės įdiegtas mano būties vienkartiškumas man neleidžia puikuotis priklausomybe kažkokiai konkrečiai nacijai, bet visą šį trumpą laikotarpį, kuris man skirtas, jaustis žydšaudžiu! Viešpaties buhalterija neatleistų man už tokį lėšų švaistymą.

Šios Parulskio esė parašytos ne tik tuo gyvenimo etapu, kai rašytojas išgyveno poskyrybinį laikotarpį, bet ir kai nemenkai buvo įklimpęs į Gombrowicz‘ių, kas savaime daro jo tuometinę kūrybą šiek tiek gombrowicz‘iška, o tai, toliau nuosekliai keliaujant išvadų iš prieš tai pasakyto gaminimo keliu, man patinka. Tik esė labiau primena ne šio didžio lenkų rašytojo romanus, o dienoraščius, kuriuose jis skrupulingai, skausmingai ir šiurpiai atvirai apsinuogina. Dėl to šiai Parulskio knygai puikiai tinka jos pavadinimas ir viršelis su nuogais, bet negražiais kūnais.

Ar jau sakiau, kad vienatvė yra mirties pakaitalas gyviesiems?

Kai kurios knygos vietos vertė aikčioti iš susižavėjimo, nes pasiektas toks tikrumas, savistabos tikslumas, žodžių ir jausenų atitikimas, kokį retai tenka sutikti. Deja, nuo vienos tokios vietos iki kitos tekdavo sliūkinti lėtai ir nuobodžiai, žiovaujant ir dūsaujant. Gal kad temos tolimos. Man iki šiol nėra suprantama, kaip gali būti įdomu skaityti buitinio alkoholizmo nuotrupų aprašymus, kažkaip vis prieš akis Žemaitės ir Bukowski‘o samplaika šviečiasi. Ji manęs nepiktina, tik kelia neapsakomą nuobodulį, kaip ir pokalbis su girtu žmogumi, kurio nei savais argumentais paveiksi, nei iš jo ką protingo išgirsi. Tai va toks vingiuotas man buvo Nuogų drabužių skaitymas.

Žmogus nuo pat pirmųjų savojo gyvenimo akimirkų jaučia žemės trauką ir vėliau, net nesusimąstydamas, tą trauką paverčia savo nesiliaujančiu įpročiu prie ko nors kuo tvirčiau prisirišti, būti traukiamas ar pats traukti prie savęs.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 7.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 1

2 Komentarai

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

Jud
2013 03 22 | 8:02

A-ū, pasiilgom!

PinkCity
2013 03 22 | 10:26

🙂 Miela malonu… Pasistengsiu.

Palikti atsakymą