Richard Dawkins: Dievo iliuzija
Leiskite man apibendrinti Einšteino religiją dar viena paties Einšteino fraze: „Jutimas, kad už visko, ką galima patirti, yra kažkas, ko mūsų protas negali suvokti, kažkas, kieno grožį ir tobulumą pajuntame netiesiogiai ir kaip silpną atspindį, yra religingumas. Šia prasme aš esu religingas.“
Kai pradėjau skaityti šią knygą, tikėjau į Dievą, kai baigiau, galiu sakyti, kad Dievo nėra. Stipriai išsireikšta? Stebuklinga knyga, panaši į „Lengvas būdas mesti rūkyti“? Tikriausiai ne, nes esmė yra tame, kad mano galvoje niekas neapsivertė ir nepasikeitė. Mano mąstymas ir idėjos liko tokios pačios, kaip prieš perskaitant knygą. Nes niekuomet nebuvau iš tiesų religinga, jei kalbėsime apie konkrečius ritualus, ėjimą į maldos namus ir panašiai, mano religingumas buvo ir liko toks, kaip aukščiau paminėtoje Einšteino citatoje. Niekaip negaliu atsistebėti mūsų pasaulio nuostabumu ir džiaugsmas dėl buvimo čia pakylėja.
Nobelio premijos laureatas fizikas (ir ateistas) Stivenas Vainbergas (Steven Weinberg) knygoje Dreams of a Final Theory apie tai pasakė ypač taikliai:
Kai kurie žmonės žodį „Dievas“ taiko taip plačiai ir nesaikingai, kad neišvengiamai randa Dievą visur, kur tik pažvelgia. Dažnai išgirsi frazę, kad „Dievas yra visko visuma“ arba „Dievas yra geriausioji žmogaus prigimties dalis“ arba „Dievas – tai Visata“.
Ir būtent tokia prasme aš iki šiol taikiau šį žodį. Jei kiti žmonės naudoja jį kitokia prasme, vadinasi, mes paprasčiausiai nesusišnekame. Budizme, jogoje, daosizme, dzene žodžio Dievas nėra, nėra dualumo principo, kuris atskirtų du dalykus: Dievą nuo tavęs ir atvirkščiai. Bet ak, juk rašau apie perskaitytą knygą, o ne apie savo filosofiją.
Apibendrindamas pabrėžiu: pavojingiausia yra tai, kad vaikai mokomi, jog tikėjimas pats savaime yra vertybė (kalbu ne tik apie islamą, bet ir krikščionybę). Tikėjimas yra žalingas tuo, kad nereikalauja įrodymų ir nepakenčia argumentų. Vaikai, išmokyti, kad aklas tikėjimas yra dorybė, parengiami – kai yra tam tikros kitos aplinkybės, o jos dažnai būna – tapti būsimų džihadų ar kryžiaus žygių mirtinais ginklais.
Man labiausiai patiko du skyriai: apie religiją ir vaikus bei apie religiją ir moralę. Puikūs argumentai, išsamūs pavyzdžiai, mano nuomonę apie šiuos dalykus tikrai pakeitė. Į gerą.
Ar jūs tikrai norite man pasakyti, kad stengiatės būti geri tik siekdami Dievo pagyrimo ir atlyginimo arba išvengti jo nepasitenkinimo ir bausmės? Tai juk ne moralumas, o apsimetinėjimas, pataikavimas, žiūrėjimas per petį į didelę stebėjimo kamerą danguje ar mažą „blakę“ savo galvoje, sekančią kiekvieną jūsų žingsnį, netgi kiekvieną slaptą mintį.
448 puslapiai, kuriuos verta perskaityti kiekvienam, nesvarbu, kurioje barikadų pusėje jis ar ji stovi.
11 Comments
Join the discussion and tell us your opinion.
Bent jau citatos rodo baisiai didelę komerciškumo dozę…
Tai gal verta atsisakyti, tokio reiškinio kaip religija? Nes pasidairius aplinkui, jis neša daugiau žalos nei naudos.
Taip pat nemanau, kad reikia dėstyti religiją jauname amžiuje mokykloje ar priverstinai vesti pirmosios komunijos. Pati asmenybė turi subręsti, kad pasirinkti sau tinkamą religiją labiausiai atitinkančią jo nuostatas.
audra, nežinau, man pakankamai sunku spręsti apie kūrinio komerciškumą. Kadangi Lietuvoje apskritai ateizmo tema literatūros beveik nėra, ši knyga tapo ypač populiari. Autorius yra garsus mokslininkas ir profesorius, tačiau jo rašymo stilius pakankamai aiškus ir suprantamas. Ar jis toks vardan komercijos? Nemanau. Tačiau kiekvienas gali turėti savo nuomonę 🙂
Pauliau, būtent su tokia nuomone, kokią išdėstei komentare, aš labai sutinku.
man labai patiko vienas kazkieno pasisakymas per tv, kad lietuva yra labai katalikiška valstybė pagal papročius ir tradicijas, o ne pagal patį tikėjimą… as taip pat manau, juk daugelis krikštijame savo vaikus, nes tokie papročiai ir tradicijos, o ne todėl kad tikime į Dievą kaip „katalikybė liepia”…aš čia nieko blogo nematau – užaugs ir pasirinks net ir pakrikštinti ir prie komunijos priverstinai nuėję vaikai 🙂
Pas rusus nesenai buvo Kalėdos ir per televiziją rodė kaip Prezidentas Medvedevas bei premjeras Putinas meldžiasi skirtingose bažnyčiose su paprastais žmonėmis.
Priminkit ar apie Grybauskaitę ką nors panašaus rodė?
Mano nuomone turim gana nereligingą prezidentę, galbūt tai išeis į gerą 🙂
Aišku būtų dar geriau, jeigu panaikintų tikybos dėstymą mokyklose, manau vaikai turėdami daugiau laisvo laiko tam neprieštarautų 🙂
[…] This post was mentioned on Twitter by NePo, NoriuKnygų.lt. NoriuKnygų.lt said: http://www.pinkcity.lt/richard-dawkins-dievo-iliuzija […]
Kažkada audio knygos variantą klausiau, (skaitė pats autorius). Patiko.
apie Lietuvos katalikybę galima pasakyti: „stovėdamas bažnyčioje esi tiek pat krikščionis, kiek stovėdamas garaže esi automobilis”
Turbut zmogaus pasaulejautai uztenka vietos tik vienam Visagaliui.. Kazkada Visagailu laikyta Dieva siais laikais istume Pinigai (si savoka plati, apima materealizmo ir hedonizmo savoku samplaika).. Na, ka padarysi. Sekuliarizacija tubut naturalus siu liaku reiskinys. Tik patys zmones nesupranta, kad tai veda i visiska destrukcija..
Anyways, grazios visiems savaites! 😉
Kiek valstybių be tikėjimo egzistavo? Ir kiek laiko? Romos orgijos, barbarai, gentys įvairios. Lietuvoje trūksta 0,8 mln, Vokietijoje – jau virš milijono žmonių. Būtent jie yra mokslininkai. Vaikais užsiimti nėra laiko. Religija palaiko žmogaus siekį turėti vaikų kaip prasmingumą. Ta ir yra tikėjimo (o ne religijos) prasmė. Nenorite tikėti. Bandykit. Ne taip svarbu kad baltieji nyksta nuo gaublio. Svarbu nyksta netikintys.
Tikėjimas nepriklauso nuo noro ar nenoro, galima tik norėti apsimetinėti. Kokioje šeimoje norėtumėte gimti – toje, kuri sąmoningai, su pilna atsakomybe ir meile ruošiasi naujos gyvybės atėjimui, ar būti aštuntu netyčiuku iš dešimties, nes kažkokie seni dėdės sako, kad prezervatyvai yra blogis, nes taip jiems apreiškė mistinės aukštesnės jėgos?