Matt Ridley: Raudonoji karalienė. Lytis ir žmogaus prigimties evoliucija

Matt Ridley Raudonoji karalienė. Lytis ir žmogaus prigimties evoliucijaMes naudojame savo intelektą ne tam, kad išspręstume praktines problemas, o kad pergudrautume vieni kitus. Apgauti žmones, perprasti jų motyvus, aptikti apgavystę, manipuliuoti kitais – štai kam reikalingas intelektas. Taigi svarbiausia ne tai, koks jūs išmintingas ar gabus, o kiek išmintingesnis ir gabesnis už kitus žmones. Intelekto vertė begalinė. Atranka rūšies viduje visada bus svarbesnė už rūšių atranką.

Kartais pasiėmus į rankas ne savo srities mokslinės literatūros kūrinį po keliolikos puslapių tampa nuobodu dėl daugelio nežinomų terminų ir nesuvokiamų reiškinių, tačiau šįkart taip nenutiko – visgi biologija yra arčiau psichologijos nei kokia kvantinė fizika, todėl ir knygą perskaičiau su didžiausiu smalsumu bei malonumu, ir daug įdomios informacijos sužinojau (ypač apie genus ir parazitus). Kiekvienam sudėtingesniam reiškiniui paaiškinti pasitelkiama analogija arba konkretus pavyzdys.

Raudonosios karalienės teorijos teigia, kad pasaulis gali konkuruoti su mirtimi. Jis visą laiką keičiasi. Bet argi mes negirdime, kad rūšys per daugybę kartų̃ išlieka statiškos ir nesikeičia? Taip. Visa esmė, kad Raudonoji karalienė bėga, bet lieka toje pačioje vietoje. Pasaulis grįžta ten, nuo ko prasidėjo; jis keičiasi, bet neprogresuoja.

Knygos pradžioje daugiau kalbama apie chromosomas ir ląstelių dalijimąsi, keliami klausimai apie tai, kodėl apsimoka daugintis lytiniu būdu, kam reikalingos dvi lytys (juk būtų paprasčiau, jei būtume hermafroditai), kodėl ne daugiau – tūkstantis lyčių, ir panašiai. O paskui keliami klausimai apie tai, kodėl povų uodegos tokios puošnios, o lakštingalų giesmės tokios gražios, kodėl vyrai nori konkuruoti tarpusavyje ir pagal kokį principą moterys renkasi partnerius. Išsamios zoologijos žinios siejamos su antropologija, psichologija, sociologija.

Genų ignoruoti negalima. Vis dėlto, žinoma, nėra šautuvų arba lėlių pamėgimo genų, yra tik genai, kurie skatina vyriškus instinktus imituoti vyrų arba moteriškus instinktus imituoti moterų elgesį. Yra prigimtis, kuri reaguoja tik į tam tikrą auklėjimą, o ne į kitokį.

Šią, kaip ir keletą kitų mokslinės literatūros knygų, nemokamai e-formatu gali atsisiųsti iš čia.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 8.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 23

Pasidalinkite savo mintimis