Margaret Atwood: Aklasis žudikas

Pažeminimas, ir tiek. Silpni keliai, artrito susukti sąnariai, išsiplėtusios venos, negalios, nuoskaudos – visa tai skirta ne mums, mes to niekada nenorėjome, niekada to nepageidavome. Mintyse mes jaučiamės kuo puikiausiai – esame pačiame žydėjime, pačios geriausios formos: niekas mūsų neužklupo nepavydėtina poza – viena koja automobilyje, kita ant šaligatvio, nei valantis dantis, nei susikūprinus, nei krapštantis nosį ar užpakalį. Nuogas mus pamatysi pro skaidrų ūką grakščiai gulinčias lovoje, ir čia gelbsti ekrano žvaigždės: jos pozuoja mums. Jos atspindi mūsų jaunystę, kai ši mus palieka – viliojanti, tapusi mitu. 

Margaret Atwood drąsiai galiu vadinti viena mėgstamiausių savo rašytojų. Ji taip subtiliai sugeba vingiuodama istorijų takeliais perteikti žmogiškosios būties trapumą, gležnumą ir tarpusavio ryšių svarbą, kad vienu metu pasijunti ir sužeista, ir pakylėta.

Pasiimi šią beveik šešių šimtų puslapių knygą ir gauni iš karto keturis romanus, neišvengiamai susipynusius tarpusavyje: pasakojimą apie senos moters kasdienybę, jos prisimenamą senelių, tėvų ir jos pačios gyvenimo istoriją, graudžią ir didingą meilės dramą, kurios veikėjai įvardinami tik kaip jis ir ji (bet gali nuspėti ir nujausti, kas jie tokie) bei jo kuriamą fantastinę epopėją, kuri iš tiesų ir vadinasi taip, kaip pats romanas – “Aklasis žudikas“.

Margaret Atwood mane visuomet žavi subtiliai perteikiamomis feministinėmis idėjomis. Kai mergina jauna, su jos nuomone nesiskaitoma, nes ji naivi ir kvaila, kai išteka ir susilaukia vaikų, ją galima apkaltinti hormonais ir mamos perekšlės mąstymu, kai pasensta – ji tėra nukvakusi senė, negi kreipsi dėmesį į jos norus ir susigalvojimus. Žinoma, apie tai viešai nekalbama, bet tai visiems akivaizdu iš reikšmingų žvilgsnių ir paslėptų užuominų. Šiame storame romane, kuris iš esmės yra vienos moters gyvenimo istorija, labai puikiai ši neteisybė atskleidžiama, nors pirštu į ją ir nebaksnojama.

Aklasis žudikas” – neabejotina klasika, puiki tiek savo turiniu, tiek struktūra, tiek temų aktualumu šiandienai. Nuostabus skaitinys!

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 9.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 31

Pasidalinkite savo mintimis