Feminine PinkCity I

feminine_side.jpgTurbūt ne kartą esu minėjusi, jog vienas nuostabiausių dalykų man yra stebinti save atrandant viduje kažką nauja. Komentuodama kitų merginų tinklaraščiuose bei rašydama savo įrašus pastebėjau, jog esu pakankamai feministiškų pažiūrų.

Stereotipiškai susiformavo neigiamas požiūris į feminizmą dėl aklų fanatikių, teigiančių, kad visuomenė be vyrų būtų daug tobulesnė ir pan. Lygiai taip pat, kaip islamo reputaciją krikščioniškame pasaulyje yra sugadinę fanatikai teroristai, tačiau tai nereiškia, jog pati islamo religija yra blogis. VU Lyčių studijų centro tinklapyje radau tokį feminizmo apibrėžimą: tai „…socialinis judėjimas, siekiantis lygių teisių moterims, reikalaujantis vienodo moterų ir vyrų statuso, ir laisvės apsispręsti dėl savo karjeros bei gyvenimo būdo”.

Nesiruošiu aktyviai įsitraukti į jokį judėjimą ir rengti demonstracijų. Tiesiog karts nuo karto savo tinklaraštyje išsakysiu savo nuomonę apie tas sritis, kur lygybės tarp lyčių trūksta, mano akimis žiūrint.

Labai džiaugiuosi, kad įstatymiškai jau leidžiama moteriai pavarde nedemonstruoti savo šeimyninės padėties. Anglakalbės moterys seniau išsikovojo tą bendrą Ms. vietoj Mrs. ir Ms., ir man taip keista, kad lietuvės vis dar iš seno papratimo ištekėjusios tampa -ienėm, o dukras registruoja -aitėm, -ytėm ir -utėm. Nes kai sėdi poliklinikoj ir Tave pakviečia Pavardaite, nors Tau keturiasdešimt trys, Tau labai smagūs tie oho-kokia-senmergė žvilgsniai? Kodėl vyro pavardė nerodo, vedęs jis, ar ne?

Man iš tiesų sunku suprasti priežastis, kodėl moterys nesirenka pavardės Pavardenė vietoj Pavardenienė:

– Nes tos, kurios teka, yra labai konservatyvios ir linkusios viską daryti taip, kaip darė jų mamos ir močiutės?

– Nes negražiai skamba? Šitas argumentas iš esmės turėtų būti labai retas, nes negražu≠neįprasta. Paaiškinkit, kuo Zvonkienė būtų buvę geriau nei Zvonkė? Jei jau pavardė ir taip negraži, netikiu, kad prilipdžius kiaušinienės galūnę tampa mielesne ausiai.

– Nes bijoma išsiskirti iš minios? Čia jau beveik tas pats argumentas, kaip pirmasis. Aš akivaizdžiai pritrūkau variantų. Turi kokių nors minčių?

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 4

34 Komentarai

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

viktorija
2008 01 09 | 11:07

man tai kitas klausimas kyla. o ko moterys apskritai keičia pavardę? aš tai pasiliksiu savo. gal galūnę ir pasikeisiu, čia dėl tų žvlgsnių poliklinikoj.

Salomėja
2008 01 09 | 11:09

Pažįstu merginą ištekėjusią už Vakario. Tapo Vakariene. Nors jau buvo priimtas įstatymas dėl galūnės ė. Juk būtų Vakarė. Kaip gražu… Bet va artimieji būtų nesupratę, kas čia per nesąmonė. Gerai, kad mano artimieji yra TIKRAI artimieji. Suprato net kai vardą keičiau. O štai vyro tėvai tik per vestuves santuokų rūmuose išgirdo mano būsimą pavardę.

RascalLT
2008 01 09 | 11:13

O kaip lietuviu kalba? Tamsta visai laikaisi siaip lietuviu kalbos tradiciju rasydama teksta… Tai kodel negerbti tradiciju, kurios senesnes nei gramatika? Jei jau darom lietuviskai, tai DAVAJ nedarkom kalbos! 🙂

awx
2008 01 09 | 11:15

na Zvonkė tikrai be ryšio skamba, jau geriau -ienė. O šiaip būna ir gražių sutrumpinimų, kaip ir Vakarė.

PinkCity
2008 01 09 | 11:34

Viktorija, Tau kylantis klausimas taip pat paliečia patriarchalinės bendruomeninės santvarkos sukurtą sistemą. Pavardė yra vienas iš šeimą jungiančių požymių, ir besituokiantys žmonės gali rinktis vyro arba moters pavardę. Ne vieną kartą stovėdama pačiam Santakos smaigaly svarsčiau, kodėl kai Neris įteka į Nemuną, ji tampa Nemunu 🙂 . O Santaka turi daug bendro su Santuoka! Aišku, gali būti vyro ir žmonos pavardės skirtingos, tuomet vėl kyla klausimas, kokią pavardę suteikti bendram vaikui…
RascalLT, lietuvių kalba nėra darkoma, nes moteriškų pavardžių galūnė lieka moteriška: po vestuvių neleidžiama moteriai tapti Pavardeniu, išskyrus atvejus, kai Pavardenis yra užsienio šalies pilietis. Rašydamas komentarą be lietuviškų rašmenų kalbą darkai labiau.

Salomėja
2008 01 09 | 11:58

Aš irgi nesuprantu, kodėl jei ne -ienė, tai jau kalbos darkymas. Kas nors domėjosi kada tos ienės, ytės atsirado? Manau ne tokią gilią senovę ir pasiektume kaip manome.

Martynas
2008 01 09 | 13:37

Na, jei moteriai kyla kokių neigiamų asociacijų su “ienė”, tai gali daryti kaip nori. Bet išties, pasidarė įdomu, ar dar daug yra šalių, kur iš pavardės galėtum spręsti apie moters šeimyninę padėtį. Man visada malonu aiškinti kitakalbiams šį ganėtinai unikalų lietuvių kalbos niuansą..

w
2008 01 09 | 13:45

o tai gal jei jau jums taip geda kad istekejote is viso netekekite???
arba pvz nenesiokite vestuvinio ziedo
o del to nusvelgimo poliklinikoje as kaip vyras galiu pasakyti .. tikrai niekas nenuzvelgia 40meciu senmergiu da niekam jos nebeidomios
todel joms ir isisvysto paranojinis sindromas kad vat dabar jei jau as yte tai manes niekas ir nenori vesti
taip kad manau jog normalioms moterims tokiu problemu neiskyla
beje ta E galune mano nuomone irgi pakankamai didelis barbarizmas perimtas is uzsienio ir ikistas kokios nors seimo nares kuri nesugeba laimingai sukurti seima ir kazkuo primenantis eile kitu barbarizmu paimtu is uzsienio tarkim helloweenas ir t.t

PinkCity
2008 01 09 | 13:47

Martynai, specialiai tuo nesidomėjau, tik žinau, kad pas brolius latvius buvo toks skirstymas į netekėjusių ir ištekėjusių moterų pavardes, bet jie tą reikalą išsprendė jau XXa. pradžioje, dabar visos moterys yra su galūne -a. Tikiu, kad ir pas mus po kurio laiko dings šis patriarchalinės santvarkos palikimas.

Salomėja
2008 01 09 | 14:19

“o tai gal jei jau jums taip geda kad istekejote is viso netekekite???”

O prie ko čia gėda? Bet santuoka yra asmeninis gyvenimas. Kodėl kažkur turi būti akivaizdžiai tai matoma? Ir matoma tik pas moteris? Mano pavardė šiaip ar taip pasikėitė į -ė, taigi mūsų kartoje dar akivaizdu, kad ištekėjau. Bet bent jau graži.

PinkCity
2008 01 09 | 14:31

Salomėja, labai graži! Kaip titulas!

Salomėja
2008 01 09 | 14:45

PinkCity,

Dėkui, man paradoksalu tik, kad aš toli gražu į gražuolių sąrašą nepatenku ir dėl to nepergyvenu. Moku žavėti kitais būdais:) . Todėl juokinga reakcija žmonių į pavardę:).

elt.lt » Blog Archive » Apžvalga. Šiandien aš skaičiau… #21
2008 01 09 | 17:33

[…] apie moterų pavardžių rašymo tradicijas… panašiai mąsto ir PinkCity… Vienastoks rekomenduoja įrankį keisti klaviatūros klavišų […]

Gytis
2008 01 09 | 18:10

Nežinau, manau, kad tai jūsų t.y. moterų apsisprendimas kaip vadintis 🙂
Jei pavadinsime rožę kitu vardu ar ji kvepės kitaip? 🙂

tylumoj
2008 01 09 | 19:47

Susidaro įspūdis, kad mąstoma šiais laikais taip:
“O, NEDUOK DIEVE, kas nors supras, kad aš ištekėjus?!”
Kažkaip juokinga.

Gintarė.
2008 01 09 | 19:56

Nemanau, kad yra labai svarbu, kaip pasivadinsi, -iene, ar dar kaip. Juk kiti žmonės vistiek bendraus su tavim ne dėl tavo pavardės. ;] O dėl vardų keitimo neturiu nieko prieš. Netgi pati ketinu sulaukusi pilnametystės pasikeisti vardą. ;D

-as
2008 01 09 | 22:43

Į Gintarienę? 🙂

Arvydas
2008 01 10 | 0:01

Hmmm.. riktis -ė ar -ienė manau labai priklauso nuo to kaip skamba naujoji pavardė. Man asmeniškai gražu pakeista galūnė, bet keliaujant užsienin sudaro nepatogumų: “She is your wife? Then why are your last names different?”.

Labai norėčiau kad moterys turėtų teisę rinktis ar turėti tik vyrišką pavardę, ar -ė, ar -ienė. Kiekvienas turim skirtingą gyslelę patriotizmo todėl kaip kas norėtų taip galėtų ir pasirinkti.

Dina
2008 01 10 | 8:05

Nežinau, kiek čia to feminizmo slypi pavardės rinkimęsi, bet.. na, man asmeniškai svarbus žmonių santykis. Jei jo nėra, tai pavardės skambesys nepakeis nieko.
Aš kažkaip labiau už tą feminizmą, kuris leidžia ir vyrams auginti vaikus, ir nebūti šeimos galva, ir uždirbti mažiau.
Man visi lygios teisės susijusios su pagarba labiau patinka nei lipimas per galvas ir radikalus rėkimas, moteriškos pozicijos deklaravimas.
Be to, kiek dažnai mačius esu atveju, kada feministės susidūrusios su rimta problema tapdavo silpnąja lytimi… ir labai greitai.

PinkCity
2008 01 10 | 8:38

Esmė ne ištekėjime ar žodžių skambesio grožyje, tik norėjau pastebėti, kad vyrų pavardės neparodo jų vedybinio statuso, o moterų – parodo. Tai nėra lygybė ir gali sudaryti sąlygas diskriminacijai.

w
2008 01 10 | 8:48

kazi kodel man labai keista kai moteris neiesko lygiu teisiu kai reikia malkas kapot arba padanga nuleidzia… dabar aisku prasides .. tipo buna moteru kurios pacios malkas kapoja arba mashinos varikli remontuoja . valio buna .. visokiu nesmoniu buna .. bet ash visgi mastau paprastai… vyras yra vyras moteris yra moteris .. ir negretinkim ju kaip vienodu .. jie skirtingi ir pavardes del to skirtingos .. ir darbai skirtingi .. ir manau yra labai nemazai vietu kur moteris turetu dziaugtis esancios taip vadinama silpnaja lytimi vietoi to kad ieskoti ligybes…

wriedna
2008 01 10 | 8:53

Pati esu netekėjusi ir pagal metus kitų akyse gal ir atrodau senmergė ir pavardė mano -ytė, tačiau JOKIŲ kompleksų dėl to nejaučiu 🙂 Manau, šiuo metu moterys, pasikeitusios pavardes iš Pavardytės(aitės) į “Pavardė” gali atrodyti taipo pat, kaip ir tos pačios senmergės, tik tiek kompleksuotos, kad pasikeitė pavardes 🙂 Iš pavardės NIEKO negalima spręsti, nes yra daug ištekėjusių moterų, kurios pasilikę savo mergautines pavardes ir visai nesvarbu, ar jos menininkės, ar joms taip patinka 🙂 Mūsų tik trys milijonai ir turim tokią unikalią kalbą, kurioje yra ir -ytės ir -aitės 🙂 Gal tiesiog reikėtų mylėti save ir nepaisyti, ką mano kiti? 🙂

Salomėja
2008 01 10 | 9:54

w,
Taip ir galvojau kada pasirodys toks komentaras:) . Na malkas retas vyras dabar ir kapoja pats:) (kalbu apie miestus, ne apie viską). Padangą mane išmokė pasikeist vos mašina nusipirkus. Tfiu tfiu dar neprireikė. Vinį namie įsikalu, kur reikia. Bet ne dėl to, kad noriu parodyt lygybę kažkokią. Tiesiog man reikia ir aš tai darau. Mėgstu būt savarankiška.
O dėl tų pavardžių tai jos tikrai nėra tokios reikšmingos. Bet giliai kažkur manau jei vyrų pavardės būtų Pavardaitis ir Pavardienius nesidžiaugtų jie tuo per daug.

w
2008 01 10 | 10:06

malkas ir masina paemiau kaip pvz .. nereikia taip sukonkretinti
tarkim as kaip vyras nesugebu megzti .. na esu bandes bet nepavyksta man nors tu ka .. per sudetiga mano vyriskai logikai bet del to neiskeliu idejos kad esu prastesnis uz moteris ir nekuriu judejimo su antimezgejiskomis idejomis bei neskatinu uzdaryti visu mezgimo namu del to kad ash kaip vyras bei manau daugelis vyru to nesugebu… tas pats ir su pavardemis .. yra jos tokios .. buvo pas musu tevus, senelius, prosenelius ir tt.t.t ir gerbkime tai .. puoselekime kaip tradicija .. o ne pulkime i vakarus ir ziurekime kaip ten .. ir jei tradicija butu kad vyriskos pavardes butu linksniuojamos pagal statusa tikrai nepergyvenciau .. netgi dziaugchiausi juk kaip paprasta .. buni jaunas ieskai savo antros puses .. esi pavardaitis .. ir visos zino kad tu laisvas pasiekiamas trokstamas .. susirandi savo gyvenimo moteri vedi ja . sukuri seima gyveni laimingai .. ir visos zino kad tu pavardenis ir nebera ko prie taves lysti .. manau del tos pacios priezasties vyrai ir moterys nesioja vestuvinius ziedus kas irgi grazi tradicija .. taipogi del tos pacios priezasties .. buvo tradicija su rutu vainikeliais ir palaidomis arba supintomis kasomis .. kuri deja isnyko ir ash gerai nepamenu 🙂 Juk Lietuviai esame .. tai netapkime .. E krastu

Salomėja
2008 01 10 | 11:03

Na dėl mezgimo, tai ir aš nemoku. Nei megzti nei siūti:) Ir labai parinuosi kai gyvenimas priverčia sagą įsisiūti. Nemoku gražiai. Bet kaip ir Tu to į lytį nesuvedu.
“ir visos zino kad tu pavardenis ir nebera ko prie taves lysti”. Va va. Čia ir esmė. O jei pavardės nekeiti, tai gali lyst? O jei išsiskyręs, našlys ir taip toliau, tai jau negali lyst? Šitas mane ir erzina, kad kelios raidės jau daro įtaką tam kažkokią. Teorinę, aišku, nes praktikoje visiškai kitaip būna.
Aš savo pavardę keičiau labiau dėl to, kad savosios nemėgau ir 12 raidžių iškeičiau į 4. 🙂 Manau jau nebekeisiu, kad ir kaip gyvenimas pasisuks.

nohobo
2008 01 10 | 15:36

Kazkaip nereikia visko taip sureiksminti, asmeniskai turbut net neskaitau as saves lietuviu pilieciu, nes i viska tarp vyru ir moteru ziuriu per daug lygiai 50/50 🙂
pvz kad ir tokioj vietoj (gal ir durna mano nuomone bet): jei jau zmones tuokiasi kodel vienas zmogus turi prarasti tasa su savo gimine? Tad turi buti kad zmogus issaugo ir savo pavarde ir prisideda kito 🙂

kazkur skaiciau anekdota gal greiciau net ateities ironija:

gime kudikis, reikia varda isrinkti:
Taip koki varda isrinkote?
Virginijus
Oi atleiskite toks vardas jau uzregistruotas, bet yra varijantai like virginijus69, virg_inijus…

:))

Martynas
2008 01 10 | 17:01

O kaip su kreipiniais “ponia” ir “panelė”? Tai juk irgi parodo moters padėtį.. Patriachalinės sistemos dominavimas ir moterų menkinimas?

Salomėja
2008 01 11 | 10:25

Na man kreipinys ponia labai nepatinka. Bet ne dėl šeimyninės padėties. Tiesiog sendina labai, o ir šiaip man tas žodis labiau turtinę padėtį atspindi.

PinkCity
2008 01 11 | 10:37

Dėkoju, Salomėja, kad atsakinėji į komentatorių klausimus, nes aš tiesiog atsidustu juos perskaičius.
Negi taip sunku suprast, kad visas šitas dalykas nėra susijęs nei su menkinimu, nei su žeminimu, nei iš viso su kokiais nors jausmais, man negėda nei būti neištekėjusiai, nei būti ištekėjusiai, ir aš nesijaučiu diskriminuojama dėl pavardės, taip pat nesakau, kad moterys ir vyrai yra vienodi – ne, mes skirtingi, labai džiugu dėl to, lietuvių kalbą ir jos archaiškas tradicijas labai vertinu, tiesiog dar kartą sakau:
vyrai ir moterys turi lygias teises savo pavarde nedemonstruoti savo šeimyninės padėties.
Taškas. Gryna logika, jokio emocinio fono.

Salomėja
2008 01 11 | 11:48

PinkCity, atsiprašau, kad vis kišuosi į komentarus. Tačiau ne syk teko susidurti su minimais dalykais, tai vis norisi savo trigrašį įkišt.

PinkCity
2008 01 11 | 12:40

Čia nebuvo jokios ironijos, aš tikrai dėkinga 🙂 , man labai smagu, kad šiuo požiūriu turime panašią nuomonę.

ahoj
2008 01 16 | 17:14

pažįstu moterį, kuri nusprendė, jei gims berniukas – duos vyro pavardę, jei mergaitė – savo. Pakol kas turi sūnų. Žodžiu, jos vyrui nepavydžiu, nors jis atrodo ir neima į galvą. Tik mano nuomone, kaip ir -aitė po vestuvių, tai ir šiuo atveju, yra kažkoks vyro giminės pažeminimas (beje, ji pasiliko savo mergautinę pavardę, tad galėjo jau iš anksto nuspėt, jog galima laukt netikėtumų ir tokių prietrankų)

ahoj
2008 01 16 | 17:15

oj, sorry, kad prikeliau jau biškį pasenusią temą, neatkreipiau dėmesio į datą :))

2handling
2022 02 17 | 16:54

3distinct

Palikti atsakymą