Eimantas Gudas, Žilvinė Petrauskaitė: Ambicingos ir įtakingos

Moterys šiais laikais gerbiamos ne tik kaip gyvybės tęsėjos, bet ir dėl savo proto, talento, pasiekimų, nė kiek ne mažesnių nei vyrų. Bet taip buvo ne visada. Po Liublino unijos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, kur pakviesime nusikelti, daugumos pilietinių teisių, kurios šiandien atrodo įprastos ir nediskutuotinos, moterys neturėjo. Bajoriškoji demokratija galiojo tik vyrams, teisės balsuoti Lietuvos moterys sulauks tik pirmojoje Lietuvos Respublikoje XX amžiaus pradžioje – tiesa, vienos pirmųjų pasaulyje. 

Buvau šios knygos pristatyme ir susitikime su autoriumi – sužavėjo galimybė sužinoti įdomių detalių apie moteris, mūsų šalyje gyvenusias prieš tiek šimtmečių… Nes to laikotarpio, apie kurį kalbama knygoje (nuo Liublino unijos iki I-ojo Pasaulinio), istorijoje – tik vyrai. O pasirodo, nors teisiškai bei kultūriškai suvaržytos, moterys rasdavo būdų reikštis tiek politiniame, tiek ekonominiame gyvenime.

Knygoje aprašomi net 35 aristokračių likimai ir gyvenimo vingiai, iliustruojama portretais ir nuotraukomis (kai jau buvo išrasta fotografija). Smagu skaityti, kad visais laikais buvo moterų, kurioms pavykdavo peržengti savo baimes ir nepaisant stereotipų eiti savo pasirinktu keliu.

Nors knyga stora – 624 puslapiai – dėl įtraukaus, įdomiai parašyto ir tikrai ne sausai mokslinio teksto bei gausių iliustracijų perskaičiau pakankamai greitai. Rekomenduoju tiems, kurie nori atgaivinti savo istorijos žinias bei prisiminti svarbias mūsų praeities moteris.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 8.

Facebook komentarai

Share your thoughts