Caroline Myss: Kas tu esi? Archetipai

Mums sunku suvokti, kad talentas dažniausiai yra tai, ką darome, o ne tai, ką turime. Talentas yra gyvas, kitaip tariant – tai potenciali energija, snaudžianti mumyse, kol ras kaip pasireikšti. Bet mes vertiname talentą per finansinės perspektyvos prizmę ir manome, kad jis neturi jokios vertės, jei negalime iš to užsidirbti.

Ieškojau šviežio požiūrio į archetipus – apie tuos, kuriuos aprašė Carl’as Gustav’as Jung’as, teko nemažai girdėti studijuojant universitete, vėliau – savarankiškai nagrinėti žavintis Clarissos Pinkola Estes Bėgančiomis su vilkais.

Na ir ką – pasiėmiau šį New York Times bestselerį, kaip skelbiama ant knygos viršelio. Iš pradžių lyg skaitėsi įdomiai, tačiau kuo toliau, tuo nuobodžiau darėsi, nes viskas panėšėjo į Cosmopolitan žurnalo pilstymus su aiškiais konkrečiais patarimais kiekvieno skyriaus pabaigoje apie tai, ką daryti, jei Tavyje ryškus vienas ar kitas archetipas.

Knygoje aprašomi ne tik tokie iš senovės glūdumų mus lydintys archetipai, kaip Karalienė, Maištininkė ar Regėtoja, bet ir šiuolaikiniai, susiformavę vos paskutiniais šimtmečiais: Mados sekėja, Sportininkė, Dvasingumo ieškotoja.

Laimė

Kai kuriose vietose, atrodo, pilstoma iš tuščio į kiaurą vien dėl to, kad būtų daugiau puslapių knygoje – pavyzdžiui, prie kiekvieno archetipo, kuris aprašomas kaip moteriškas, yra skyrelis apie vyriškąjį atitikmenį, kuris, beje, beveik niekuo nesiskiria nuo moteriškojo, pvz., vyriškasis Advokatės atitikmuo yra Advokatas, Globėjos – Globėjas, o štai Intelektualės – nepatikėsi! – Intelektualas.

Kita vertus, įdomu buvo sužinoti archetipų, kurie man visai nebūdingi, motyvus ir apie jų vidinį gyvenimą. Tarkim, man svetimi su kūniškumu ir išoriniu savęs puoselėjimu archetipai – Sportininkės ar Mados sekėjos. Perskaičiusi skyrius apie juos praplėčiau akiratį ir dar kartą įsitikinau, kokios mes visos skirtingos ir kaip įvairiai žvelgiame į save bei pasaulį.

Taip aš šią knygą ir perskaičiau vargais negalais – kaip kokį Cosmo. Jokių gilių įžvalgų, jokių Aha! momentų, jokių išsamesnių analizių. Jei kartais būtent tokios knygos ir ieškai – tuomet ši tiks!

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 6.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 37

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

3twofold
2022 02 17 | 16:11

2president

Palikti atsakymą