Caroline Criado Perez: Nematomos moterys

Prielaida, kad tai, kas vyriška, esti universalu, tiesiogiai kyla iš duomenų, susijusių su lytimi, spragos. Priklausymą baltaodžių rasei ir vyriškajai lyčiai galima nutylėti tik dėl to, kad kitokios tapatybės apskritai neminimos. Bet tariamas vyrų universalumas taip pat yra su lytimi susijusių duomenų spragos priežastis: kadangi moterys nematomos ir neatmenamos, kadangi duomenys apie vyrus sudaro didžiąją mūsų žinių bagažo dalį, vyriškumas ir ima atrodyti universalus. Išeina, kad moterys, pusė žmonijos, statomos į mažumos padėtį. Esą jų tapatybė nišinė, o požiūris subjektyvus. Viską taip apibrėžus, užprogramuojama moterų užmarštis. Taigi moterys tampa nematomos. 

Dažnai mes nugyvename visą gyvenimą nesusimąstydami, kodėl pasaulis sutvarkytas vienaip, o ne kitaip, nekvestionuodami viešai priimtų normų ir taisyklių, negalvodami apie tai, kad galbūt galėtų, o gal ir turėtų būti kitaip. Tarkim, faktas, kad aš, būdama moterimi, ir žinodama, kad didesnę mano tinklaraščio skaitytojų auditorijos dalį sudaro moterys, vis vien rašau vyriškąja gimine: “nesusimąstydami”, “nekvestionuodami”, “negalvodami”, o ne “nesusimąstydamos”, “nekvestionuodamos”, “negalvodamos”. Sakysi – tokios mūsų kalbos taisyklės? Kad vyriškoji giminė laikoma universalia, tinkančia visiems (vėlgi – “visiems” ar “visoms”)? Bet kodėl taip yra ir kodėl taip turi būti? Sakysi – ko čia kabinėjiesi prie smulkmenų? Na, iš smulkmenų susideda visuma, o ji kol kas toli gražu nėra lygiateisiška lyties atžvilgiu.

Šią knygą naudinga perskaityti vien dėl to, kad suvoktum, kiek daug to “nematomo” nelygiateisiškumo yra mūsų visuomenėje. Visa ko matu imant vyrą kaip universalų modelį, įvairūs abiejų lyčių naudojami įrankiai ir mechanizmai (įskaitant automobilius) gaminami pritaikant jį vyro kūnui, vaistų dozės taip pat apskaičiuojamos pagal jį. Tai, kad moterų kūnai dėl natūralių fiziologinių skirtumų gali patirti skirtingus pašalinius poveikius, net nėra tiriama – o kam, juk vyro kūnas – universalus!

Žodžiu, puiki knyga akiračiui praplėsti ir šiandienos situacijai suvokti. Ačiū mūsų pirmtakėms kovotojoms už moterų teises, ne visos temos aktualios šiandien Vakarų pasaulyje gyvenančioms moterims, pavyzdžiui, nė nesusimąstome, kaip gera, kad naktį galime saugiai nueiti nusišlapinti nerizikuodamos būti išprievartautos. Deja, taip XXI a. pasiseka ne visoms. Turime stengtis, kad kada nors iš tiesų žmogaus teisės nebūtų skirtingos nuo moters teisių.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 8.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 33

104 Komentarai

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

dating sjtes
2023 02 08 | 21:14

free sites https://datingwebsiteshopper.com/

online sex
2023 02 08 | 23:12

best datings sites https://allaboutdatingsites.com/

free date
2023 02 09 | 0:30

zoosk dating login https://freedatinglive.com/

dating free site online
2023 02 09 | 1:20

meet online service https://freewebdating.net/

Palikti atsakymą