Būti laimingam / turėti laimę
Ką darai, kai pamatai beprotiškai gražų vaizdą? Fotografuoji. O kai klaidžiodamas miške užtinki kvapnių žydinčių gėlių pievelę? Prisiskini, kad galėtum jomis džiaugtis kambary. Kodėl? Nes radęs grožį, užuot trumpam pasigėrėjęs ir palikęs, jauti nenumaldomą troškimą jį turėti sau. „Turėti ar būti?”, prieš kelis dešimtmečius klausė neofroidizmo pradininkas Erich Fromm, lygindamas dviejų tipų mąstysenas, netgi gyvenimo būdus. Man rodos, kad ir šiandien sunkiausiai krizę išgyvena ne tie, kurių pajamos sumažėjo iki minimumo, o tie, kurie savo asmenybės vertę suvokia pagal turimų materialinių vertybių kiekį. Turi gerą laiką, užuot jį gerai praleidę, nes viską gali nusipirkti. Ir laiką (?).
Svaičiojau lankydamasi jaukiuose Tenerifės miestukuose, kaip gera būtų čia arba čia vilužę ant vandenyno kranto atostogoms įsigyti. Bet kai iš tiesų pagalvoji, tai kiek už pinigus, sukištus į nekilnojamą turtą, skirtingose vietose paatostogauti besinuomodamas gali! Nesi pririštas prie vietos, nereikia rūpintis, kad kas tos vilos neapvogtų ar langų neišdaužytų. Svarbu tik atsikratyti troškimo turėti. Būti daug smagiau.
Man pačiai anksčiau nuosavas namas atrodė savaime suprantama siekiamybė. Ir ne dėl to, kad neužtektų vietos trijų kambarių bute, kuriame dabar gyvename trise, įskaitant šunį, o tik dėl galimybės savame kieme paskaityti knygą ar atsigerti arbatos. Dabar, geriau pagalvojusi, aš suvokiau, kad norint išlaikyti gražią pievelę, su gražiai apkarpytais krūmeliais ir gražiai užaugintais medeliais, reikia ne tik gražaus pinigo turėti, bet ir tiek gražaus laiko kapstantis praleisti, kad tą knygą gal vieną kartą per mėnesį lauke pasiskaitytum. Tuo tarpu Kaunas – gražiai žalias miestas, pasirodo, ir ramių viečikių poilsiui – nesuskaičiuosi, o dar jie ir sodininkus samdo, taigi gražu nemokamai! Taigi, jei asmenybės ambicijos nesiekia turėti, o užtenka būti, – laimės pilnos pievos!
komentarai
Join the discussion and tell us your opinion.
Super.Jeigu visi galvotume taip, kokie laimingi žmonės gyventų Lietuvoj…! 🙂
Šaunuolė, pataikai – ir man vis sukasi galvoje tos knygelės turėti/būti motyvas, pats save gaudai prigautą. Kaunas dabar man irgi atrodo įdomus – kiek nuskriaustas, ne taip madingas, bet savo nuošalėje tyliai augina kažką įdomaus, ką galima su dideliu malonumu atrasti.
Užduotis mums tokia ir yra – parodyti išmonę įspūdingiau verstis tuo, ką turime, vietoje verkšnojimo apie tai, ko dar negavome. Turime panosėje gražiausias gamtas – Dzūkijas ir ežerynus, o nusiritome iki atostogų paketų pirkimo parduotuvėje. Čiupkime palapines, pripučiamas valtis, skirkime bent dešimtadalį „atostogų paketų” išlaidų kokioms mūsiškių kaimo pirtelėms, valtelėms nusisamdyti, pirkti pieno ir kiaušinių turistiniams užkandžiams – būsime laimingesni ir arčiau savo žmonių bei žemės. Ir tai tikrai – būsime. Artėja Joninės – nepramiegokime gražios progos pabūti gamtoje.
Aš tai nuosavą namą (tiksliau kotedžiuką, nes mažiau tvarkymosi aplink) norėčiau turėti vien dėl kaimynų, tiksliau jų nebuvimo už sienos ar apačioje, nes dabar neišeina normaliai atsipalaiduojančiai paklausyti muzikos. Garsiai! Tuoj skambutis į duris. O dar kai pradeda aiškinti, kad naktį leidau vandenį vonioje (nors visai buvau net ne lietuvoje), tai nieko gero. Nežinau kaip naujos statybos butuose su garso izoliacija…
Pinkcity, pavyzdį su vilomis aš suprantu kiek kitaip, ar tu nusipirksi vilą, ar už tuos pinigus prisinuomosi vilų skirtingose vietose, ir tas, ir tas variantas tebus TURĖTI, ir čia nėra BŪTI, vienu atveju turėsi ilgam ir vieną, kitu turėsi daug, bet trumpiem periodam…
… ar tu savo daržą/sodą tavrkysi, ar mokesčius mokėsiu, už kuriuos sodininkai kažkur kažką sutvarkys….
Mariau, ne visai tas pats – išsinuomoti visai nereiškia turėti, ir tarp jų didelis skirtumas. Tau reikia, norisi patirti kažkokią patirtį, gali tai padaryti visiškai užvaldydamas (tapsiu savininku! turėsiu!) arba vien pasiskolinti, išmainyti, nupirkti atitinkamą paslaugą. Pirmo pasirinkimo pranašumai – kad turi daugiau valdžios dalykui, bet paprastai jos trokšdamas neįvertini, kad ji tėra viena pusė, už kurios slepiasi – priežiūra, remontas, saugojimas, apsauga ir visas kitas galas atsveriančių regimus malonumus dalykų. Galiausiai, nusistovi lygsvara, besiskirianti nuo laimės iliuzijos, regimos galimybėje įsigyti. Maža to, daiktų perteklius ima dusinti erdvės aplink mus naikinimu ir dėmesio reikalavimu. Čia labai gilūs santykio su pasauliu dalykai.
Man įdomus pasirodė toks mainyk.lt sumanymas, kas dar nematėt. Taip pat savotiškai skamba Tomo Piterso patarimai požiūryje į šiuolaikinį verslo darymą – išsinuomok viską, net savo batus. Verta vis pagalvoti apie tai.
na, nevisiškai tas pats, bet tai ir ne tas variantas, kuris pakeičia „turėti” tai vis viena turėti, tik pasiliekant sau daugiau tam tikros laisvės…, jei į tai žiūrėti, kaip kad į būti laimingu ir turėti (bandyti įsigyti) laimę, tai ar pirksi, ar nuomosi, ar mainysi, tai turėjimo variantai…
Ačiū už rašinį, kažkaip pataikė… 🙂
Geri pastebėjimai. Aš visada linkęs investuoti labiau į įspūdžius ir patirtį nei materialius dalykus, kuriais po to reikia dar rūpintis.
Na tokios katiniškos filosofijos seniai neskaičiau. Taip! Taip! Taip! Būti geriausia! Būni sau ir būni, gėriesi, uostai, mėgaujies, niekam netrukdai, niekas tau netrukdo. Tai yra laisvė, ramybė, nepriklausomybė. Prisimenate pasaką apie laimingo žmogaus marškinius? Atidavęs paskutinius, jis dar laimingesnis buvo, nes jam buvo smagu daryti gera kitiems. Ir labai man patiko modernus žodžių žaismas: turėti gerą laiką ir gerai praleisti laiką. Fantastika! Nors gerbiamoji Pinkcity, kiek supratau, šunį mieliau glaudžia, reiškiu nuoširdžiausias katiniškas simpatijas.