Burrhus Frederic Skinner: Antrasis Voldenas

Burrhus Frederic Skinner Antrasis VoldenasNeturime žodžių nusakyti laisvei, kai darome tai, ką norime daryti, – tęsė Freizieris. – Nekyla net toks klausimas. Kai žmogus siekia laisvės, jis kovoja prieš kalėjimą, policiją ar jų grėsmę prieš priespaudą. Jis niekada nekovoja prieš jėgas, verčiančias jį norėti vienaip ar kitaip elgtis. Taip, atrodo savaime suprantama, kad valdžia veikia tik jėga ar grasindama jėga, o visi kiti kontrolės būdai paliekami švietėjams, religijai ir komersantams. Jei ir toliau taip bus, galime pasiduoti. Vyriausybė su šiuo metu turimomis priemonėmis niekada nesukurs laisvų žmonių.

Skaitydama Thoreau Voldeną atsitiktinai sužinojau apie bendruomenę, gyvenančią pagal Antrojo Voldeno principus. Susidomėjau, nes Antrojo Voldeno autorius – Skinner‘is, su kuriuo studijuojant psichologiją nemenkai teko susipažinti. Dauguma rašytojų mėgsta aprašyti antiutopinius pasaulius – Orwell‘o 1984, Bradbury 451° Farenheito, Huxley Puikus naujas pasaulis, Burgess‘o Prisukamas apelsinas ir t.t. Būdama nepataisoma optimiste noriu sušukti šiems autoriams į veidus – o ką jūs siūlote? Sugalvokite ką nors gero! Ir va, kaip džiugu, kad Skinner‘is ėmė ir sugalvojo. Gal ir ne visai tobulą modelį, tikrai yra keletas esminių dalykų, kurie jo utopijoje man nepatinka, bet sugalvojo! Ir sugalvojo pakankamai gerai, jei žmonės netgi ėmėsi tai įgyvendinti. Va, gyvena Virdžinijoje šimtas žmonių (nors Antrajame Voldene turėtų būti tūkstantis) ir džiaugiasi, ir net eilė norinčių prie jų prisijungti driekiasi. Tiesa, pakoregavo jie Skinner‘io sumanymus pagal save – jei šis sakė, kad pora turėtų dorovingai gyventi santuokoje, tai Twin Oaks‘e jie šlovina poligamiją, jei Voldene žmonės buvo skatinami daugintis, tai įgyvendintoje jo versijoje dėl kiekvieno pastojimo reikia griežtai pasitarti su bendruomene. Ir Skinner‘is savo utopijoje leido dirbti dvigubai trumpiau! Bet atrodo, kad šios bendruomenės nariai tikrai laimingi.

Žodžiu, knygos idėja labai patiko, nors kaip literatūros kūrinį jį vertinčiau pakankamai vidutiniškai.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 8.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 5

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

Fabula
2016 08 28 | 9:06

Viena mėgstamiausių mano knygų. Galbūt irgi dėl to, kad ne anti- o kažką siūlanti konstruktyvaus. Bendruomenių kaip Twin Oaks turbūt yra daugybė, bet visos jos kažkuo skirsis nuo Antrojo Voldeno. Ir natūralu, sukurti kolektyviai kažką labai sunku, kiekvienas turi savo požiūrį.
Beje literatūriniai Skinerio gebėjimai manęs nenuvylė. Patiko ir kaip grožinis kūrinys.

Palikti atsakymą