Benjamin Myers: Kur susitinka dangus ir jūra

Juslės sudirgo ir pakito, keistai, bet maloniai, tarsi būčiau gėręs aplinkinę gamtą itin smarkiai ir godžiai. Ir ne tik gėręs, bet ir tapęs jos dalimi, nugrimzdęs į ją taip, kad, regis, galėjau girdėti kiekvienos ropojančios skruzdėlės šnaresį ar kiekvienos musės sauso sparnelio krebždesį, ar popiervapsvę, graužiančią supuvusį nematomą medgalį. Giliai įkvėpęs, užuodžiau velėną, česnakus, žoleles, vėjo nešiojamas žiedadulkes, aštrų jūros oro sūrumą irgi. Juslių puota. Į akis krito menkiausios smulkmenos: mažiuko nukritusio lapo, kuris nepaliestas išgulėjo per žiemą, sandara, primenanti griaučius, ar vienišo žolės stiebelio virpėjimas, nors gretimi stiebeliai nejuda. Švelnus šuns šnopavimas atliepė tylų mano širdies plakimą, ausyse maloniai ūžė kraujas. Per kairį smilkinį nuvarvėjo prakaito lašas. Pajutau, kad esu gyvas. Didingai, paklaikusiai gyvas. 

Nuostabiausiais meno kūriniais autorius išreiškia tai, ko įprastai mums nepavyktų išsakyti žodžiais. Tai gali būti nutapyta drobė, šokio spektaklis, ar – šiuo atveju – romanas. Kartais užtenka ketureilio, o šioje knygoje puikios poezijos taip pat su kaupu. Atrodo, sušuktum pasauliui, laikydama rankose romaną – štai, čia yra tai, ką aš galvoju ir kaip aš jaučiuosi! Čia yra tiesa!

Išties labai gera knyga. Visų pirma vertybiškai. Antra – tapybiškai. Tarsi grožėtumeis subtiliausiais plono teptuko brūkštelėjimais išpiešta drobe. Jautru, atvira, žodžiai piešia vaizdus, tarsi sapnuotum.

Priminė Thoreau “Voldeną, įaustą į siužetinį romaną. Suplanuotas nuobodus gyvenimas angliakasių miestelyje priešpastatomas gamtos gausai ir gaivališkumui, darbavimuisi su polėkiu ir tėkme, o bandymas atitikti bendruomenės lūkesčius – širdies balso išgirdimui.

Tai knyga, kurią norisi cituoti ir įsiminti ilgam. Itin įstrigo sakinys: “Malonumas – ne nusikaltimas. <…> Tai prigimtinė teisė”. Laikytis savo vertybių ir mėgautis malonumu gyventi – kartais to neišmokstam iki pat mirties. Dulcei Paiper pavyko, ir netgi pavyko šią žinutę perduoti šešiolikmečiui Robertui.

Nuostabi knyga, kartoju.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 10.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 10

Pasidalinkite savo mintimis