Apie tvarkymąsi

Anksčiau niekada negalvojau, kad esu ypatingai tvarkingas žmogus, kol man to nepasakė vyras. Tada pastebėjau, kaip mane erzina ne vietoje padėti ar išmėtyti daiktai – pajuntu staigų impulsą juos sutvarkyti (aišku, vyrui ne visada tai patinka, nes kartais jis paskui neranda reikalingų daiktų).

Kartą buvau trumpam apsistojusi pas vieną pažįstamą. Iš anksto džiaugiausi nemokama nakvyne užsienyje, bet užėjusi vidun pamačiau, kad namai yra labai netvarkingi ir nešvarūs. Pamenu, tuomet mano galvoje įvyko labai stiprus perversmas – kažkodėl iki tol maniau, kad visi, laukdami svečių, stengiasi kiek įmanoma labiau iščiustyti namus, o štai ši moteris tiesiog mestelėjo, kad ji labai nemėgsta tvarkytis, ir tiesiog dėl to nesuko sau galvos.

Na, aš negaliu pasakyti, ar mėgstu tvarkytis, ar ne. Tiesiog man sunku skęsti chaose, rankos pačios ima jį organizuoti į kažką harmoningesnio.

Sakoma, kad tvarkydami namus, stalčius, garažą ar spintas mes tuo pačiu tvarkomės ir su psichologiniu chaosu savo galvose. Neseniai atliktame moksliniame tyrime nustatyta, kad moterys, gyvenančios netvarkinguose namuose ar namuose, kuriuose gausu taip vadinamų “nebaigtų projektų”, žymiai dažniau jaučia nuovargį ir depresiją, be to, joms nustatytas aukštesnis kortizolio lygis.

Tuo tarpu Prinstono universiteto mokslininkai nustatė, kad netvarka mums trukdo susikoncentruoti į konkrečią dabar atliekamą užduotį. Kai mūsų akis kliudo daug pašalinių vizualinių objektų, krinta darbo efektyvumas, imame jausti įtampą ir susierzinimą.

Tvarkingi namai savo ruožtu sukelia mums pozityvias emocijas – ramybę, atsipalaidavimą, gerovės jausmą. Pats namų (ar atskirų jų dalių, baldų) tvarkymas suteikia mums kontrolės jausmą, kurio kartais taip trūksta užgriuvus problemoms ir rūpesčiams. Be to, pats pasikartojančių judesių atlikimas tvarkantis veikia raminamai.

Rašau šia tema, nes socialinėje medijoje dažnai girdžiu kažkokį tarsi ir pasididžiavimą netvarkingumu, prisidengiant posakiu, kad neva namai gali būti arba tvarkingi, arba laimingi. Suprask – esu per daug laimingas, kad rūpinčiaus tokiais menkniekiais, kaip daiktų padėjimas į vietą, geriau filmą per tą laiką pažiūrėsiu. Ne visai į temą, bet stebina ir tas apdulkėjusių filtrų rinkimasis keliant istorijas – pamačius norisi sušukti: Ei, nusivalyk kamerą!

Tyrimai įrodo, kad tvarkymasis yra visapusiškai naudingas, kaip tai daryti ir kaip tai daryti smagiai, galėtų būti įrašų serijos tema, šįkart tiesiog norėjau priminti – jei jautiesi prastai, gal pabandyk tiesiog apsitvarkyti?

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 27

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

3teamster
2022 02 17 | 15:54

1vertically

Palikti atsakymą