Apie smurtą šeimoje

Šiandien minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena ir man atrodo svarbu kalbėtis šia tema, nes:
a) problemos sprendimas prasideda nuo jos atpažinimo – kai smurtas nėra fizinis, kartais moterys nesuvokia, kad jas skriaudžia;
b) problemos sprendimą apriboja negatyvi visuomenės nuostata aukos atžvilgiu, dėl kurios vengiama kreiptis pagalbos.

Kartais nėra lengva identifikuoti smurtinius santykius, kol nėra mėlynių ir sumušimo žymių, nes verbalinė agresija gali būti subtiliai užmaskuota ir užslėpta. Dažniausiai situacija yra linkusi blogėti iki fizinio smurto. Verta susimąstyti, jei Tavo partneris:

  • įžeidinėja, žemina ir pravardžiuoja Tave;
  • stengiasi kontroliuoti Tavo elgesį: kaip Tu rengiesi, kur eini, su kuo susitinki, kur išleidi pinigus;
  • elgiasi savininkiškai, pavydžiai, nuolat kaltina neištikimybe;
  • bando užkirsti Tavo socialinius kontaktus: nenori, kad susitiktum su šeimos nariais, draugais, kitais Tau svarbiais žmonėmis;
  • grasina smurtiniais veiksmais;
  • verčia Tave užsiimti seksu prieš Tavo valią;
  • pliaukšteli, trenkia, spiria, smogia ar kitaip sukelia skausmą Tau, Tavo vaikams arba Tavo augintiniams;
  • kaltina Tave dėl smurtinio savo elgesio, sakydamas, kad to nusipelnei (prisiprašei);
  • grasina tam tikrais veiksmais, jei kažkam prasitarsi apie netinkamą jo elgesį.

Visuomenėje smurto artimoje aplinkoje aukos yra stigmatizuojamos, dažnai stebimasi, kodėl moterys taip ilgai kenčia netinkamą elgesį. Svarbu suprasti, kad fizinis smurtas niekuomet nekeliauja atskirai nuo psichologinių manipuliacijų.

Smurtautojas retai kada prisiima atsakomybę už savo veiksmus – jis įteigia aukai, kad buvo išprovokuotas, kad moteris pati prisiprašė tokio elgesio savo žodžiais ar elgesiu. Po incidento dažnai atsiprašinėjama, perkamos dovanos, žadama pasikeisti, tačiau po kurio laiko smurtas vėl pasikartoja. Laikui bėgant smurtaujama vis dažniau ir smarkiau.

Jei skaitydama šiuos žodžius atpažįsti save, kviečiu kreiptis pagalbos į Tau artimą patikimą žmogų, Moterų krizių centrą, policiją ar psichologą. Suprantu, kad kalbėdama apie patiriamą smurtą jausiesi tarsi išduotum mylimą partnerį, o nutraukti santykius gali būti sunku ne tik dėl emocinių, bet ir dėl finansinių klausimų, tačiau smurtas niekur neveda: pagalbos reikia tiek Tau, tiek Tavo partneriui. Išdrįsk nutraukti užburtą ratą.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 14

Pasidalinkite savo mintimis