Apie dešimtį vaikų
Šokliuoju svečiuosna pas mamą. Liftu pasivėžinu su pora bernaičių, išlipu reikiamoj aikštelėj, čia stoviniuoja pora mergaičių. Ko vaikai prie Tavo durų būriuojasi, klausiu mamos. Ai, tai jie iš tos dešimties vaikų šeimos, kur keturių kambarių bute gyvena. Išeidama leidžiuosi nebe liftu, visa laiptinė tų vaikų nusėsta. Matyt lauke vėsoka, o namuose per mažai vietos. Netelpa.
Aš nė nežinau, ką manyt. Apie dešimties vaikų šeimą.
Man tai panašu į kažkokį keistą tėvų įgeidį, daug nemąstant apie pasekmes. Taip, vaikučiai ne basi ir greičiausiai ne išbadėję, bet kai kartą mergaičių užklausiau, ar smagu turėt tiek broliukų ir sesučių, numykė, kad nelabai (kažkokią juokingą priežastį dar tuomet pasakė, bet dabar kaip tyčia neatsimenu). Kaip suprantu, mūsų valstybė labai remia ir palaiko tokias milžiniškas daugiavaikes šeimas, nes mano, kad tai yra gėris, tautos tęstinumo garantas. Aišku, nelyginsiu tokių vaikų gyvenimo sąlygų su tenkančiomis globos namų auklėtiniams, bet man sunku suvokti gerbiamų tėvų mąstymo logiką, sąmoningai planuojančių pulką atžalų auginti keliasdešimtyje kvadratinių metrų! Ne vien dėl materialinių sąlygų sudarymo, elementaraus savo kampo, individualios fizinės erdvės neturėjimo, bet dėl dėmesio – juk kiekvienas vaikutis yra asmenybė, su juo reikia užsiimti, pasišnekėti, paguosti, paaiškinti, galų gale auklėti, pastebint stiprintinas puses ir puoselėjant geriausias savybes. O jei tėveliai dirba (kaip kitaip tiek burnų išmaitinsi), kiek minučių vakarais ir savaitgaliais gali skirti kiekvienam?
Taip, senovės lietuviai, kaip ir kitos žemdirbių tautos, mėgo dešimtimis vaikus skaičiuoti, bet juk taip darė dėl praktinių sumetimų – kad būtų ir kas žąsis, ir kas karves gano, ir kas aria, ir kas šienauja. O dabar? Kad laiptinėje sėdėtų?
Paaiškinkit man kas nors logiką, prašau. Oi, nors gal čia logika niekuo dėta? Gal tai tiesiog meilė vaikams, sąmoningas vengimas naudotis kontracepcija, manant, kad jei Dievas duos burną, duos ir duonos?
komentarai
Join the discussion and tell us your opinion.
Labai teisingai pasakei. Aš irgi kažkada apie tai mąsčiau. Man nelabai normaliai atrodo ir, pvz. kokia nors A. Jolie su Piit’ u, kurie vaikais apsirišę vaikšto ir vaidina gailestinguosius. O ką jau bešnekėti apie lietuviškas šeimas, gyvenančias už minimalius atlyginimus minimaliuose plotuose… Liūdna. Ne kad vaikus gimdo – kad nemąsto…
nematau nieko bloga, jeigu tėvai sugeba visais vaikais pasirūpinti. jeigu vaikai tėra priemonė kažkokiam tikslui – tada jau visai kita kalba
Liutaurai, aš irgi nematau nieko bloga, jei sugeba pasirūpinti, kuo daugiau laimingų vaikų, tuo smagiau tokioje bendruomenėje gyventi, bet va man įdomu, ar įmanoma dviem žmonėm tinkamai pasirūpinti tiek vaikų? Nes, kaip pastebiu iš Bėdų turgaus anonsų, dažnai tokios šeimos kreipiasi pagalbos…
ką reiškia tas „sugebėjimas pasirūpinti”? jei tik duonos į burną įdėti, tai gal ir pasirūpina. bet kur dėmesys vaikui ir normalios gyvenimo sąlygos, kur kiekvienas vaikas turi savo kampą, kur turiningai leidžia savo laiką?
kažkada žiūrėjau laidą apie vaikų smurtą ir joje viena motina pareiškė: aš turiu septynis vaikus ir kaip jūs įsivaizduojat aš turiu spėti visus juos sužiūrėti? mane pritrenkė. tai gimdyk tiek, kiek sugebėsi sužiūrėti, o ne leisk vaikus į gatvę laimės ieškoti. kažkaip žmonės nemėgsta sukti galvos ir pamąstyti bent apie vieną žingsnį į priekį. prie viso šio reikalo, manau, atitinkamai „prisideda” ir bažnyčia, nuolat skalambydama apie nėštumo planavimo nuodėmingumą.
Man rodos čia yra elementarus nemastymas. Gyvenimas ‘tiesiog taip’. Jei galvom galvotų – nebūtų tiek vaikų.
Ir visa ta pagarba ir apdovanojimai daugiavaikėms mamoms – didvyrėms (turiu omeny 4+). Už ką? Atsakomybės trūkumą? Nebe tie laikai kai išvirei bulvių puodą, pastatei vidury stalo ir eini ramiai miegot, kad ‘aprūpinai’.
Ot aš labai sutinku su „F.”. Nes tikrai, vaikų reikia turėti tiek, kiek sugebėsi sužiūrėti kokybiškai, o ne tiek, kiek gali. Nes galime tai mes daug. Oi daug.
O aš vieno noriu. Daugų daugiausiai dviejų. Bet čia jau virš mano norų tie du.
Ir net ne dabar, o po kokių poros trejeto metų dar. Vat 🙂
PinkCity, nesuvokiu ir aš tokių skaičių 😀 Visada sakau, kad tai nesuvokiama manija vaikams arba visiškas neatsakingumas. Žinau atvejį, kai šeima aštuoniolika vaikų augina. Nelabai suvokiu, ar tokių šeimų nariai, kada nors sau kelia klausymą apie gyvenimo kokybę. Panašu, kad jie gyvena ir dangstosi filosofiniu šūkiu „Kuo daugiau, tuo linksmiau!”, o iškilus sunkumams pradeda tuo skaičiumi manipuliuoti.
„sąmoningai planuojančių pulką atžalų” – nežinau nei vienos šeimos, kuri sąmoningai planuoja tiek vaikų. Dažniausiai būna logika „kiek Dievas duos”, tačiau protingai mąstančios šeimos ties ketvirtu Dievo duotu vaikiuku kaip ir sustoja.
Na, kaip čia pasakius.. Jei Jūs tesugebate KOKYBIŠKAI pasirūpinti tik vienu ar dviem vaikais.. tai čia jau Jūsų bėdos.
Juk kuo daugiau dirbi, tuo daugiau spėji 😉
Beje, pati augau tik su broliu, tačiau mano atsakymas į klausimą- ar smagu turėti brolį? būtų buvęs- NEEE.. 😀
Dažniausiai tokiose gausiose šeimose (nekalbu apie visiškai asocialias), vaikai išauga labiau subrendę, atsakingesni, rūpestingesni, supratingesni ir savarankiški, nei mamyčių išpopinti vienturčiai. Todėl Jūsų smerkimas skamba juokingai 😉
Daug vaikų – tai dar nereiškia, kad jie užaugs atsakingi. Žinau, vieną vyrą, kuris yra iš gausios šeimos – jis per savo atsakingumą dar dabar kratosi vaikų, nes visą savo vaikystę ir paauglystę stumdė vežimėlius, vaikščiojo ne į diskotekas, o į vaikų žaidimų aikšteles, kol mama lygino, skalbė, darė valgyti ir eidavo į darbą.
Žmonės pasiturintys, tik tiek kad tuo metu nebuvo mados samdyti aukles ar namų šeimininkes.
Aš ne prieš gausias šeimas – pati tokią tikriausiai turėčiau, jei būtų galimybė turėti pagalbininkų, būtų namas, kiemas ir batutas jame 😀 Vaikai teikia džiaugsmą ir jaunystę 😉 Tačiau tėvai turi elgtis atsakingai jų besilaukdami. Vaikai irgi nori vaikščioti su madingais drabužiais, turėti naujas kuprines ir valgyti karts nuo karto picerijose ar nueiti su VISA šeima į kiną (keturių asmenų šeimai tai kainuoja beveik 100 lt, jei perki dar ir užkandžių). Ir t.t. ir t.t.
: ), aš asmeniškai nieko nesmerkiu ir netgi nepeikiu, tiesiog esu smalsus žmogus ir man norisi suprasti kitaip mąstančius žmones, įsigilinti į jų elgesio motyvus ir sprendimus, kuriuos jie priima savo gyvenimuose.
aš nemanau, kad komentatoriai čia propaguoja šeimas su vienu ar dviem vaikais, daugelis turbūt pasvajoja apie didelę šeimą. tik svarbu kiekvienam asmeniškai įvertinti savo išgales. bet kad šie dešimt vaikų besistumdydami laiptinėje išaugs labai atsakingi ir rūpestingi, tai abejoju. bet duok dieve, kad klysčiau:)
„Ir visa ta pagarba ir apdovanojimai daugiavaikėms mamoms – didvyrėms (turiu omeny 4+). Už ką? Atsakomybės trūkumą?” Mano Močiutė turi 8 vaikus. Ar tai daro ją neatsakinga? Už tai, kad juos išaugino dorais žmonėmis (niekas neturėjo reikalų su policijom, visi gyvena tvarkingai, dirba) prieš metus iš LR prezidento gavo įvertinimą – ordino medalį. O turėjo pagal šitą filosofija nubaust?
„kiek minučių vakarais ir savaitgaliais gali skirti kiekvienam?” Jei randi laiko vienam skirti dėmesio, rasi ir trim ir keturiem. Nors dauguma neranda laiko ir viena vienintelį vaikelį turėdami.
O šiaip reikia mažiau žiurėt bedu turgu ir kriminalines naujienas, ten gražių gausių šeimų nerodo.
ir pabaigai pakelkit rankas kas mažas būdamas džiaugėsi turėdami broli ar sesę. 10%?
Mano galva, tai yra nenormalu. Atsiprašau. Dešimt vaikų, hm. Gaunasi, kad ne tėvai, o vaikai vaikus augina. Vyresnieji laksto paskui mažuosius, nes vieni tėvai visko nespėja.
Man galva neišneša, kaip reikia aprengti, aprūpinti tiek daug vaikų, kokį didelį puodą virti ir kiek reikėtų uždirbti…. 🙂 ir vėl – vien duonos neužtenka. Kur bendravimas, dėmesys asmenybėms, problemų sprendimas…
Aš pati iš trijų vaikų šeimos, buvau mažiausia ir tai galiu pasakyt, kad man trūko elementaraus kalbėjimosi ir abipusio supratimo. Manęs ir dabar tėvai neklausia, ar aš jaučiuosi laiminga, ar man patinka tai, ką aš veikiu. Klausia, ar turiu ką valgyti, ar turiu darbą/pinigų ir ar nesergu. Viskas. Nenustebsiu, jei toks paviršutinis bendravimas vyksta žymiai gausesnėje šeimoje.
O gal jie super vaisingi ir jokios apsaugos priemonės jiems nepadeda 😀
Vytautai, aš nekalbu apie močiučių laikus. Aš kalbu apie DABAR. Pasakykit jūs man, iš kieno pinigų tie aštuoni ar dešimt vaikų auga? Tėvų? Raskit mamą su tokiu pulku vaikų, kuri išdirbus daugiau nei dešimt metų. Sunkoka turbūt. Amžinos dekretinės, amžinos pašalpos. Kiek teko susidurti, tai ir tėvai tokioje šeimoje ne darbininkai, o kur kas dažniau ‘uždarbiautojai’. O kiek reikėtų uždirbti, kad šiais laikais mieste dešimt vaikų ne skurdo ribose užauginti?
Ir čia yra viena esminių ‘neatsakomybės’ elementų. ‘Duokit man pinigų, kad užauginčiau jums krūvą laiptinėje besitrinančių vaikų!’ Yra ir kitų. Ekologija pavyzdžiui. Bet čia nesitikiu bendraminčių ir tema ne apie tai.
Man irgi įdomūs tokie žmonės. Dažnai pagalvoju, kodėl gi žmonės negalvoja. Bent jau man taip atrodo.
Statistiškai Lietuvos tėvai savo vaikui per dieną skiria 7 minutes. Šioje šeimoje, statiškai, neišeitų nei po minutę kiekvienam.
Žinoma užauga, užauga 5, užauga ir 10. Tačiau manau, kad tikrai vyresni prižiūri jaunesnius. Kas turėjo jaunesniu brolius/seseris žino tai, kaip malonu kai negali išeiti su draugais, nes mama liepė vežimaitį pastumdyti. Ar tikrai kiekvienam malonu dėvėti vyresnio brolio/sesers jau dėvėtus drabužius? Kažin ar ta šeima išgali nupirkti naujus kiekvienam. Sakysit ne piniguose laimė? Nejuokaukit. Pabandykit jūs atsisakyti pinigų ir mes pažiūrėsim kaip jūs laimingai gyvensit be jų.
Ir ar tai geras tėvų pavyzdys savo dukroms? Kad jos gimdytų tiek vaikų? Nesistebiu, kad tą vyrą (apie kurį rašė Giedrė), krato nuo savų vaikų, kai tiek laiko prižiūrėjo jaunesnius, neturėdamas matyt padorios vaikystės ir paauglystės, kai galvoja šėliojimai. Manot to žmogui nereikia? Reikia. Nes negali 5 metų vaikas vaidinti mamą ar tėtį, prižiūrėdamas ir atlikdamas tam tikrus darbus.
Mano požiūriu, tai vis dėlto nėra normalu.
Jo, seniau dar buvo galima daug vaikų turėt, o dabar jau nebe. Vien pagalvojus, kad reikės dešimt mobilių telefonų nupirkti, iškart turėtų praeit noras. Žmonės prisigalvojo „privalomų” brangių daiktų ir taip netyčia patys sureguliuos žmonių skaičių žemėje…
Bet dėl to dėmesio vaikams tai nesu tikra. Ne nuo vaikų skaičiaus čia priklauso, o labiau nuo abiejų tėvų „tėviškumo”. Manot, penki Vytauto V. Lndsbrg vaikai gavo mažiau dėmesio už statistinį vienturtį? Geriau tos moterys, kurios jaučiasi motiniškos(plačiąja prasme, duodančios), gimdytų daug vaikų, o tos, kurios nemotiniškos, negimdytų nė vieno.
Suaugę žmonės prisigalvoja, bet kai kurie puikiai suvokia, kad nei mobilus telefonas, nei vasaros stovykla Čekijoje nėra atžalai būtini dalykai, bet vaikas, būdamas mažas, gali suvokti kitaip ir jausti nuoskaudą, bendraudamas su bendraamžiais. Na, penki vaikai yra dar-dar, priklausomai nuo amžiaus skirtumo tarp brolių ir seserų, bet dešimt – kamon…
Gal kokie baisiai religingi tevai ir kontracepcija jiems yra blogis 🙂
Uj uj kad pasaulyje jau nera vietos :(, man teko paciam isvaziuot gyvent i tropine sala vidury vandenyno, nes europoje tai jau neimanoma normalaus gyvenimo turet, visur pilna kruvos zmonius, prisikta viskas 🙁 jai ir i mano tropine sala prades verztis tai teks kariauti, nes as nesiruosiu kesti sitos tarakonu kruvos :(.
Optimistiskas sprendimas!: mums reikia naujos planetos arba menulyje toki las vegasa isteigt lai visi kuriem mieste gyvent ok teskrenda i menuli ir ten selsta 😀
įdomi problema. iš praktinės pusės galiu pasakyt, kad gyvenant internetinių technologijų amžiuj, ir [priklausomai nuo vietovės] ~100km nuo Europos vidurio dažna moteris nenutuokia nei kas su ja dedasi, nei kas galėtų su ja dėtis. Mum nereikia stebėtis, nes tai elementari žinių stoka ir vadovavimasis taisykle „viena boba sakė” – saugu mylėtis VISĄ LAIKĄ kol maitini krūtimi ar IŠGĖRUS PIENO žūsta spermatozoidai – čia tik trupinėlis iš to ko sužinai moterų konsultacijoj… manau čia yra dalis priežasties, kodėl esti tokių gausių šeimų tokiam gyvenamam plote.
Statistiskai issivysciusio salyse daugiausia daugiavaikiu seimu buna tarp zemesnio socialinio sluoksnio atstovu, vidurinis, ir aukstesnis socialiai sluoksniai dazniausiai pasitenkina 2 vaikais. Na, cia tik statistika, bet issivysciuose Siaures Europos salyse zemesnis socialinis suoksnis dazniausiai yra dominuojamas imigrantu is Siaures afrikos arba Turkijos, Pakistano ar Indijos. Sociologai ta aiskina skirtinga kultura ir tradicija, psichologai – kognityviniu sugebejimu stoka (skaityk – zemu IQ).
Idomu ar LT yra studijos, kurios paziuretu koks yra daugiavaikiu seimu tevu issimokslinimo lygis, kur jie dazniausiai gyvena: kaime-mieste, ar yra praktikuojantys kuria nors religija, kokios ju paziuros pvz. tolerancijos atzvilgiu, politines ir t.t. Manau rezultatai gana idomus butu…:) Taip pat butu idomu suzinoti ar vaiku is daugiavaikiu seimu vystymasis yra atsilikes nuo vaiku ne is daugiavaikiu seimu: ugis, svoris, sugebejimai? Neseniai teko dalyvauti disertacijos gynime apie taip, kad zemesnio sluoksnio seimose kudikiu vystymasis atsilieka nuo vidutinio ir aukstesnio sluoksnio seimu kudikiu vystymosi: svoriu, ugiu, kognityviniu, ir motoriniu vystymusi. Tam itakos turi motinos elgesys nestumo metu, ir motinos elgesys po nestumo t.y. rukymas, ziniu apie vaiku prieziura trukumas ir t.t.
Apie LT darytus panasius tyrimus, gaila nesu girdejusi… Butu idomu!!!