Interviu: Apie rašymo terapiją su psichologe Jovita Kieže

Mano interviu Monikai iš Žinių gido:

„Nuo rašymo terapijos, meditacijos iki besijuokiančio Budos – psichologė Jovita Kiežė paprastai ir jaukiai dalinasi savo įžvalgomis apie kasdienes laimės paieškas bei sąmoningą gyvenimą. Jovita tiki, kad kiekvienas žmogus nusipelno kiekvieną dieną jaustis laimingu, todėl ji to stengiasi išmokyti ir aplinkinius.

PSICHOLOGIJA IR LAIMĖS PAIEŠKOS

Jovita, trumpai papasakokite apie save ir jūsų vykdomą veiklą?
Esu psichologė, užsiėmimų fasilitatorė, poetė ir publicistė. Konsultuoju individualiai bei vedu grupinius renginius, kurių metu stengiuosi padėti žmonėms geriau pažinti save, savo gyvenimą bei savo galimybes jame.

Kodėl pasirinkote psichologo profesiją?
Tiesą sakant, paskutinėse mokyklos klasėse rinkausi tarp dviejų sričių – psichologijos ir žurnalistikos. Visuomet labai mėgau rašyti, tačiau nugalėjo troškimas tyrinėti savo ir kitų psichiką, asmenybės savybes, poelgių priežastis.

Kada ir kodėl pradėjote domėtis meditacija, relaksacija ir laimės paieškomis?
Domėjimosi seka, tiesą sakant, buvo atvirkštinė: iš pradžių buvo aktualus laimės paieškų klausimas – o kam, tiesą sakant, jis neaktualus? Tai turbūt labiausiai žmones vienijanti savybė – visi trokštame būti laimingi. Tik kelius į tą laimę suvokiame skirtingai. Patyriau, kad atsipalaiduoti nuo kasdien patiriamo streso puikiai padeda relaksacija. Tačiau to neužteko – vien atsipalaiduoti negana, jei paskui vėl grįžti į stresu kunkuliuojantį gyvenimą. Meditacija – tai pratybos, padedančios vidinę ramybę išlaikyti ne tik šios praktikos metu, bet ir kasdienybėje.

Laimė

Vienas Jūsų tikslų yra padėti atskleisti žmogaus turimus vidinius resursus, tačiau ar sunku/ buvo sunku juos rasti ir atskleisti sau pačiai?
Žinoma, viskas visuomet prasideda nuo mūsų pačių. Negalime padėti kitiems, jei patys jaučiamės silpni ir trapūs. Aš, kaip ir kiti nuolat esu kelyje – atrandu save, vis geriau pažįstu save, savo galimybes ir stiprybes, tai jokiu būdu nėra baigtinis veiksmas. Tačiau šiuo kelionės metu jaučiu, kad turiu pakankamai vidinių resursų bei žinių, kuriomis galiu padėti kitiems jų kelionėje.

Kaip manote, ar įmanoma būti laimingu kiekvieną dieną? O gal laimė yra tik pavienės gyvenimo akimirkos?
Ne tik manau, bet tvirtai žinau, kad būti laimingu kiekvieną dieną, kiekvieną akimirką ne tik galima – tai prigimtinė mūsų teisė. Tai, kad esame gyvi, kad egzistuojame, savaime reiškia, kad nusipelnėme būti laimingi. Tik kartais užsimirštame ir imame ieškoti laimės išoriniuose dalykuose – santykiuose (norim būti mylimi, norim būti pripažinti), materialinėse vertybėse (prabangiu automobiliu ir dideliu namu demonstruojam savo statusą), karjeroje (esu kažko vertas tuomet, kai pasiekiu tam tikrą laiptelį).

Galbūt esate matę besijuokiančio Budos paveikslėlį ar statulėlę. Žinote, kodėl jis juokiasi? Nes suprato, kad laimė, kurios jis ir visi kiti žmonės ieško išoriniame pasaulyje, iš tiesų visuomet yra ir buvo mūsų viduje!

Taip mes juokiamės, kai išieškoję akinių visuose namuose pastebime juos visą tą paieškų laikotarpį kabėjus mums ant nosies.

Ką Jums ir Jūsų kasdieniam gyvenimui reiškia sąmoningumas?
Sąmoningumas, dėmesingas įsisąmonimas (angl. mindfulness) – esminė sąlyga kasdienei laimei. Sutelkdami dėmesį į tai, kas vyksta su mumis ir mūsų gyvenimu šią akimirką, liaujamės švaistę energiją nebepakeičiamiems praeities įvykiams bei nežinomai ateičiai, leidžiame sau patirti ir visapusiškai išgyventi dabarties momentą, kuris yra vienintelis tikras ir neišgalvotas.

MEDITACIJA IR RAŠYMO TERAPIJA

Kas yra rašymo terapija?
Rašymo terapija – tai metodas, leidžiantis susitikti su tikruoju Aš, išgirsti savo vidinį balsą, kuris dažnai būna nuslopintas racionaliojo loginio proto, ištraukti iš pasąmonės gelmių įvairių dalykų, kurių nežinojome ar buvome pamiršę turintys. Kartais tai būna malonūs ir džiugūs atradimai, kartais – tamsūs ir skaudūs, tačiau neįsisąmoninti jie visvien daro įtaką mūsų elgesiui, tad geriau iškelti juos į dienos šviesą, apžiūrėti, susipažinti ir tuomet nuspręsti, ką su jais veikti.

Kaip Jūs atradote šį užsiėmimą pati?
Rašymas mane lydi nuo pat vaikystės, labai anksti pažinau raides, išmokau skaityti, ir jau pradinėse klasėse mano kūrinėlius ėmė spausdinti vietos laikraščiai. Rašiau dienoraštį, poeziją, vėliau – tinklaraštį, straipsnius žurnalams. Nėra nė dienos, kuomet neužsiimčiau rašymu, tad ir terapinį jo poveikį patiriu dažnai.

Laimė

Kuo rašymo terapija yra naudinga žmogui?
Rašymo terapija naudinga kaip veiksmingas asmeninio augimo ir tobulėjimo įrankis, leidžiantis sužinoti daugiau apie savo vidinį pasaulį, norus ir galimybes bei numatyti pageidautinas vystymosi sritis.

Taip pat rašymas padeda išsigydyti psichologines praeities žaizdas, susitaikyti ir išspręsti neužbaigtus klausimus santykiuose su mums svarbiais žmonėmis, priimti reikšmingus sprendimus, išsikristalizuoti savo svajones, norus ir tikslus, įveikti baimes, stresą, nerimą ir prislėgtumo būsenas. Rašymo terapija pagilina savęs suvokimą, sustiprina laimės jausmą, padeda tobulinti bendravimo įgūdžius bei stipriai palaiko pozityvų savęs vaizdą.

Ar galima rašymo terapiją laikyti tam tikra meditacija?
Taip, žinoma. Rašymo terapijos, kaip ir meditacijos, metu mes stengiamės išsivalyti savo galvą nuo nereikalingų minčių, kurios vis sukasi tarsi karuselėje, neleisdamos mums pailsėti. Įdomu tai, kad kartais rašant galvoje tampa visiškai tuščia, atrodo, kad ranka pati, automatiškai rašo, protui šiame veiksme nedalyvaujant. Paskui žmogus perskaito ir nustemba: negi aš pats tai parašiau? Tai yra tikrosios mūsų pasąmonės srauto žinutės. Dėl to vis skatinu užsiėmimų dalyvius pasikliauti pirma į galvą šovusia idėja, nesistengti kūrinio išmąstyti racionaliu loginiu protu, nes taip užgniaužiamas vidinis balsas.

Ar sulaukiate daug klientų vis grįžtančių į Jūsų organizuojamas rašymo terapijas?
Esu labai laiminga skaitydama entuziastingus užsiėmimų dalyvių atsiliepimus, o labiausiai – matydama juos grįžtančius rašyti, ir dar atsivedančius draugus ar šeimos narius. Tai – tikrų tikriausias įrodymas, kad rašymo terapija yra veiksminga, kad mano paruošiamos užduotys yra ne tik įdomios, bet ir veiksmingos, prasmingos ir naudingos.

Ar galima Jūsų rašymo terapijoje išmoktas praktikas taikyti namuose?
Be jokios abejonės. Netgi skatinu dalyvius išmėginti tas pačias užduotis atlikti po savaitės, po mėnesio – dažnai atsiveria vis kiti asmenybės klodai, tokiu būdu galima stebėti savo vidinius pokyčius, giluminius procesus, augimą. Taip pat rekomenduoju ir paprasčiausią kasdienio dienoraščio rašymą, o jei tai bus dėkingumo dienoraštis – labai greitai pastebėsite, kaip Jūsų subjektyviai suvokiamas laimės indeksas pakils keliais balais aukščiau.

Laimė

Ką naujo apie save kiekvienas žmogus gali sužinoti rašymo terapijos metu?
Kaip ir nuėjus pas kokią būrėją – galima sužinoti praeitį, dabartį ir ateitį! Juokauju, žinoma. Bet iš tiesų galima iš pasąmonės ištraukti senų, apdulkėjusių, užmirštų prisiminimų, kurie vis dar reikšmingai veikia mūsų dabartį bei santykius su žmonėmis; galima pagaliau išgirsti vidinį savo balsą, intuiciją, kviečiančią gyventi autentiškai, o ne pagal visuomenės primestus standartus; taip pat išsigryninti tikslus, kurie yra pamatas mūsų svajonių ateičiai. Taigi galima sužinoti beveik viską!“

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 5

3 Komentarai

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

Idalija
2019 12 28 | 16:08

Manau, kad atsakydama į klausimą “Kada ir kodėl pradėjote domėtis meditacija, relaksacija ir laimės paieškomis”, galėčiau paminėti ir tavo tėčio įtaką. Jo skaitomos knygos, ilgi, diskusijas sukeliantys pokalbiai šeimoje grįžus iš Parapsichologijos akademijos, tikrai turėjo įtakos susidomėjimui meditacija, relaksacija bei laimės paieškomis.

PinkCity
2019 12 28 | 16:39

Gal 🙂

3argument
2022 02 17 | 16:09

3anomalous

Palikti atsakymą