Emma Goldman: Anarchizmas ir kitos esė

Anarchizmas yra vienintelė filosofija, dėl kurios žmogus tampa sąmoningas; anarchizmas teigia, kad Dievo, valstybės ir visuomenės nėra, kad jų pažadai yra tušti, nes juos įgyvendinti įmanoma tik pažeminant žmogų. Todėl anarchizmas moko gyvenimo vienovės – ne tik gamtoje, bet ir žmoguje. Individualūs ir grupiniai instinktai yra lyg širdis ir plaučiai: širdis yra gyvybės esmės talpykla, plaučiai – šią esmę išgryninančio ir stiprinančio elemento saugykla. Individas yra visuomenės širdis, sauganti socialinio gyvenimo esmę, o visuomenė yra plaučiai, užtikrinantys, kad šis gyvenimo esmę palaikantis elementas, t.y. individas, būtų tyras ir stiprus.

JAV saugumo tarnybos Emmą Goldman vadino pavojingiausia Amerikos moterimi, o šioje eseistikos rinktinėje skaitytojo laukia pažintis su autorės nuomone apie įvairias gyvenimo sritis, kurias būtina pertvarkyti siekiant visuotinės gerovės: politiką, kalėjimų sistemą, moterų padėtį, patriotizmo ugdymą, švietimo institucijas.

Šios esė buvo rašytos daugiau nei prieš šimtmetį, tad natūralu, jog tam tikri pokyčiai visuomenėje jau įvyko (ne be Emmos ir panašių idealistų pagalbos, žinoma), tačiau uždegantys anarchizmo ikonos žodžiai aktualūs ir šiandien.

Jos raida, laisvė ir savarankiškumas turi atsirasti iš jos ir per ją. Visų pirma, ji turi suvokti save kaip asmenybę, ne kaip sekso objektą. Antra, ji turi atsisakyti bet kam suteikti teisę į savo kūną: atsisakydama gimdyti vaikus, nebent pati norėtų, atsisakydama tarnauti Dievui, valstybei, visuomenei, vyrui, šeimai ir t.t., gyvendama kukliau, bet prasmingiau. Kitaip tariant, reikia išsiaiškinti gyvenimo prasmę ir turinį šių žinių nesupaprastinant ir nesibaiminant visuomenės nuomonės bei visuomenės pasmerkimo.

Autorė gimė Kaune, Vilijampolėje, dėl nepriteklių jos šeima nemažai kraustėsi iš vienos vietos į kitą carinėje Rusijoje, kol galiausiai šešiolikmetė Emma, vengdama suplanuotos santuokos, emigravo į JAV. Atšiauriaus gyvenimo sąlygos suformavo tvirtą požiūrį į socialinius, ekonominius ir lyčių lygybės klausimus, jis nuoširdžiai ir aistringai dėstomas knygoje.

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 8.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 11

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

1footwear
2022 02 17 | 16:39

1radically

Palikti atsakymą