Apie dešimtį vaikų

2010-05-26

vaikasŠokliuoju svečiuosna pas mamą. Liftu pasivėžinu su pora bernaičių, išlipu reikiamoj aikštelėj, čia stoviniuoja pora mergaičių. Ko vaikai prie Tavo durų būriuojasi, klausiu mamos. Ai, tai jie iš tos dešimties vaikų šeimos, kur keturių kambarių bute gyvena. Išeidama leidžiuosi nebe liftu, visa laiptinė tų vaikų nusėsta. Matyt lauke vėsoka, o namuose per mažai vietos. Netelpa.

Aš nė nežinau, ką manyt. Apie dešimties vaikų šeimą.

Man tai panašu į kažkokį keistą tėvų įgeidį, daug nemąstant apie pasekmes. Taip, vaikučiai ne basi ir greičiausiai ne išbadėję, bet kai kartą mergaičių užklausiau, ar smagu turėt tiek broliukų ir sesučių, numykė, kad nelabai (kažkokią juokingą priežastį dar tuomet pasakė, bet dabar kaip tyčia neatsimenu). Kaip suprantu, mūsų valstybė labai remia ir palaiko tokias milžiniškas daugiavaikes šeimas, nes mano, kad tai yra gėris, tautos tęstinumo garantas. Aišku, nelyginsiu tokių vaikų gyvenimo sąlygų su tenkančiomis globos namų auklėtiniams, bet man sunku suvokti gerbiamų tėvų mąstymo logiką, sąmoningai planuojančių pulką atžalų auginti keliasdešimtyje kvadratinių metrų! Ne vien dėl materialinių sąlygų sudarymo, elementaraus savo kampo, individualios fizinės erdvės neturėjimo, bet dėl dėmesio – juk kiekvienas vaikutis yra asmenybė, su juo reikia užsiimti, pasišnekėti, paguosti, paaiškinti, galų gale auklėti, pastebint stiprintinas puses ir puoselėjant geriausias savybes. O jei tėveliai dirba (kaip kitaip tiek burnų išmaitinsi), kiek minučių vakarais ir savaitgaliais gali skirti kiekvienam?

Taip, senovės lietuviai, kaip ir kitos žemdirbių tautos, mėgo dešimtimis vaikus skaičiuoti, bet juk taip darė dėl praktinių sumetimų – kad būtų ir kas žąsis, ir kas karves gano, ir kas aria, ir kas šienauja. O dabar? Kad laiptinėje sėdėtų?

Paaiškinkit man kas nors logiką, prašau. Oi, nors gal čia logika niekuo dėta? Gal tai tiesiog meilė vaikams, sąmoningas vengimas naudotis kontracepcija, manant, kad jei Dievas duos burną, duos ir duonos?

23 komentarai (-ų)

Pasisakyti

RSS šaltinis šio įrašo komentarams