Vaiva Rykštaitė: Pirmąkart mama

Drauge su dukra manyje gimė motina. Ir nors negaliu ja būti kiekvienam mažyliui, nuo šiol esu kiekvienos motinos sesuo. Anksčiau naujai sutiktų moterų klausdavau, kiek joms metų, o dabar domiuosi, ar turi vaikų. Nes jei turi, tai greičiausiai žino mus siejančią evoliucijos paslaptį – po lopšinių švelnumu besislepiantį pasiutusios vilkės aršumą.

Rykštaitės Trisdešimt man pasirodė perdėm lėkšta, nuobodoka ir besikartojanti, iš Pirmąkart mama tikėjausi lengvo ironiško skaitinio, na, kaip būna komedijos apie naujai iškeptus tėvelius, kurie tikėjosi švelnučio gražučio kūdikėlio ir nustemba supratę, kad jis visur trupina maistą, mėto žaislus ir apteplioja baldus snargliais ir seilėm. Ir šįkart likau maloniai nustebinto filosofinio – psichologinio knygos gylio bei nuodugnios (savi)analizės tapsmo motina tema.

Pirmąkart mama

Kartais nereikia jokio oficialaus klubo – nes vaikų auginimas jau savaime paverčia moterį pasaulinio motinų klubo nare, kur empatijos ir atjautos jausmas neretai maišosi su konkurencija, kurią vėl nugali bendrystės poreikis; įsitikinimu, kad tavo vaikas yra pats nuostabiausias pasaulyje ir žinojimu, kad visos kitos motinos mano tą patį – tik apie savo vaikus.

Man rodos, tai geriausia mano skaityta šios autorės knyga, nes joje puikus rašytojiškas žodžio valdymas persipina su gausia literatūros apie motinystę apžvalga, autorė atkreipia dėmesį į įvairias ir kontroversiškai vertinamas temas, tačiau kiek įmanoma stengiasi laikytis nešališkumo pozicijos. Kalbama apie moteris, kurios nusprendžia niekuomet nesusilaukti vaikų, apie abortus, žindymą, gimdymo būdą, prieraišią tėvystę, ekologiją, aplinkinių kišimąsi į vaikų auklėjimą. Galbūt kai kurioms moterims, iki šiol nedaug susidūrusioms su feminizmo idėjomis, ši knyga padės naujai pažvelgti į savo kūną ir jo teises, suvokiant, kaip visuomenės kultūra bei patriarchatas yra iškreipęs požiūrį į moteriškumą ir motinystę.

Rekomenduoju kiekvienai, kuri niekad neplanuoja būti mama, kuri kaip tik dabar planuoja ja tapti arba kuri šiuo titulu didžiuojasi jau senokai. Puiki knyga!

Mano vertinimas – dešimtbalėje skalėje: 9.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 2

1 komentaras

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

3bartender
2022 02 17 | 16:25

2churlish

Palikti atsakymą