Misija: vestuvės. Tradicijos

Nors gi esu kartkartėmis užsipuolama, kad neprisiimdama -ienės pavardės nusižengiu lietuviškoms tradicijoms, galiu ranką prie širdies iš visų jėgų prispaudus pačiulbėti, kad, būdama grynakraujė lietuvaitė, be galo myliu ir gerbiu mūsišką kalbą, istoriją ir tradicijas, tačiau nesu nupušusi fanatikė, aklai ir nesusimąstydama vykdanti ritualinius veiksmus. Bet ką darydama stengiuosi įsisąmoninti, kodėl taip, o ne kitaip elgiuosi, neleisdama to nurašyti faktui, jog visi taip daro.

Vestuvės – vienas labiausiai įvairių tradicijų ir prietarų apipintų gyvenimo įvykių. Archaika, sovietiniai laikai ir amerikietiškos grožybės – kiekvienas taikosi prikišti pirštelį prie tos dienos. Ir ką? Čiupti viską pilnom saujom ir taikyti sau? Užsimaukšlinti keliaraištį (paleistuvės simbolį), prisisegioti rūtų (nekaltybės simbolių) į plaukus ir leistis nešamai per belekiek tiltų (sovietinių taksistų finansinės gerovės užtikrintojų)? O paskui pasitinka tėveliai – su duona ir druska, ok, tiek suvokiu, bet – su degtine? Kad šio gėrio jaunųjų gyvenime irgi netrūktų, ar kaip?

Suknytė mano bus baltos spalvos ne todėl, kad skaistuolę vaizduočiau, o kad šiaip, tiesiog, labiausiai puošia. Ir jaunikis jos iki vestuvių ryto nepamatys ne dėl to, kad tikėčiau, jog tai blogas ženklas, bet kad įdomiau būtų! O vyniodama siūlą iš praeities, tekėsiu apsiavusi tom pačiom basutėm, su kuriom mano mamytė savo vestuvėse trypė. Gerai, kad jaunikis – kaip ir mano tėtis – aukštas vyras pasitaikė, nes mano 168cm + 11cm kulniukai + 6cm pankiška šukuosena = 185cm, ne tokia jau mažutė nuotaka gaunasi. Kunigo palaiminimo neprašysim, bet jei būtume – neabejotinai tai darytume Žeimių bažnyčioje, nes ten prieš belekiek metų mano prosenelė tekėjo. Bet į Žeimius vestuvių dieną būtinai užsuksim. Prosenelės takais pasivaikščiot.

Tokie vat įprasminimai man patinka. Logiški.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 0

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

valdas
2009 08 20 | 12:15

Mastai visai kaip as 🙂 O del degtines sutinkant, tai man rodos cia dar ateje is sovietiniu laiku, kai zmones neisivaizduodavo gyvenimo be baltosios: ‘pa pidisiat’, ‘na darozhku’ ir t.t.
Reikalingas daiktas.

Apyt
2009 08 20 | 12:44

tai o kas liepia degtinę pilti, galima vandenį, daug daug gražiau.
Va buvau vestuvėse prieš dvi savaites, tėviai pasitiko su duona, druska ir vandeniu 🙂 pasakiškai gražu.

PinkCity
2009 08 20 | 13:27

Tai nieko niekas neliepia daryt, man tik įstabu, kad žmonės vis viena daro. O kad mūsų taurėse bus vanduo, tai faktas, juolab, kad nuotaka jau 2,5 metų stažą turinti abstinentė 🙂

Ginger
2009 08 20 | 16:06

O kokia prasme tos duonos, druskos ir vandens, priminkit? Nes as biskeli ‘ne v kurse dela’ tais reikalais

PinkCity
2009 08 20 | 16:27

Jaunuosius pasitinka su duona, druska ir vandeniu, nes tai gyvenimo simboliai. Duona simbolizuoja jungtį, derlių, turtingumo dvasią bei laimės linkėjimus jaunavedžiams. Druska, kaip nekirmijanti, negendanti medžiaga yra amžinumo simbolis, taip pat magiška apsauga nuo galimo išorės jėgų kenkimo. Vanduo simbolizuoja naujus dalykus: gimimą, dvasios stiprybę, ištvermę, atsparumą gyvenimo negandoms ir pagundoms.

Ginger
2009 08 20 | 17:28

Aciu, zinosim. Hm, gal tai vienintelis atributas kuriam pasirasyciau. Bet is esmes man uztektu santuokos sakramento baznycioj, nes ten visi tie elementai iprasminami. Bet grazu, zinoma, tie ritualai, kai prasmingai atliekami.

ZD
2009 08 20 | 23:36

Pamacius iraso pavadinima pamaniau, kad prasides paistalai is serijos – ‘kokia nesamone tos tradicines vestuves su leliu vyniojimais ir malku skaldymais!’. Ir jau buvau pasiruosus atskaityt morala, kas yra tradicijos ir kas siaip issigalvojimai. Bet matau, kad ‘teisingas’ poziuris isdestytas 🙂 Su tuom ir sveikinam 🙂

O keliaraistis tai jooo.. As tiesiog neisivaizduoju kaip bent truputi skaityti mokanti nuotaka galetu ji detis.. Jau vien atsiradimo istorija poslykste.. O dedasi.. ne viena ir ne dvi..

ežiukai
2009 08 21 | 11:20

Tradicijos gražu ir miela, bet ne tos dabar atsiradusios. Gražu senosios tradicijos, kai nuotaka morališkai pasiruošdavo gyvenimui su vyru. O dabar kai iki vestuvių gyvenama n+k metų kartu, tai prasmės kaip ir netenka rūtų vainikėliai, belieka keliaraiščiais puoštis…

PinkCity
2009 08 21 | 11:41

Na, nedrįsčiau gyvenimo su mylimu žmogumi, nors ir nesusituokus, su prostitucija lyginti.

valdas
2009 08 21 | 15:37

Tikrai. Kad tradicijos ateje is anksciau, tai reiskia jos geros ir logiskos? Nesamone!

Lina
2009 08 24 | 10:43

Visame kama ką darome galima ieškoti tradicijų ir prasmės arba atvirščiai – galima daryti, bet ką be jokios prasmės – tai juk žmogaus pasirinkimas… kam teisti, kad viena ar kita yra boga arba gera…

Palikti atsakymą