Tolimųjų Rytų dvelksmas

2008-10-20

Tai va, buvau tokiame japonų kultūros renginyje, labai patiko.

 origami.jpg

Man itin žavu, kai iš pažiūros eiliniams kasdieniniams veiksmams suteikiama filosofinė prasmė. Pavyzdžiui, arbatos gėrimo ceremonija yra malonumas visiems kūno pojūčiams: gėrimo spalva džiugina akį, vandens pilstymo tarp indų garsas – ausį, arbatos kvapas – nosį, skonis – liežuvį ir burną, šilto molinio dubenėlio laikymas – lytėjimo čiuptuvus. Meistro, ruošiančio arbatą, kiekvienas rankos mostelėjimas turi būti tikslus, arbatos samtelis padedamas su atitinkamu skambtelėjimu. Mergina, ruošusi mums arbatą, šio meno paslapčių mokėsi Japonijoje pas septyniasdešimkažkelių meistrę, kuri nuo trylikos metų kiekvieną dieną atlieka ceremoniją, o tobulėjimui ribų nėra. Įstabus begalinis susikaupimas, sugebėjimas įžvelgti grožį kiekvienoje smulkmenoje, taikus dalijimasis arbata, draudžiama kalbėti apie ligas ir pinigus. Šio reikalavimo tikrai sunku laikytis tautiečiams, nes nors ir buvo tai pabrėžta, viena ceremonijos svetė meistrės paklausė, kiek gi kainuoja tie ryškiai žali arbatos miltukai, kuriuos ji iš pačios Japonijos atsivežė ir mums paruošė. Reikia puodelį išgerti per tris su puse gurkšnio, po pirmojo gražu šeimininkui pasakyti „skanu”, o paskutinįjį sušliurpti, kad neliktų arbatos ir tuo būtų parodyta, jog gėrimas tikrai labai patiko. Ai ai, o dar visi geria tą arbatą iš vieno puodelio paeiliui ir prieš ragaudamas nusilenki meistrui išreikšdamas padėką ir kaimynui iš kairės atsiprašydamas, kad geri anksčiau už jį!

arbata.jpg

Jau ko ko, o suši tai persivalgiau. Pagaliau pramokau lazdelėmis naudotis, nes paprastai restoranuose dėl skubos ir alkanumo čiupdavau įprastus įrankius, o čia tokių tiesiog nebuvo! Dar gėriau balkšvo gėrimo su alijošiais ir ragavau šlakelytį sakės.

 susi.jpg

Mokiausi kaligrafijos – iš pradžių tapiau linijas, mokydamasi įžvelgti jų grožį (žinojai, kad gražiausia vieta – vidurinė? meistrė net aikčiojo žavėdamasi, kai mums pavykdavo), paskui brūkšniavau hieroglifus ant ryžių popieriaus. Kiti žmonės dar mokėsi suši gaminti, bet man tai ir maksiminiai sueina beigi pigiau kainuoja. Aš tokia vakarietiška, vis dėlto.

 kaligrafija.jpg

8 komentarai (-ų)

Pasisakyti

RSS šaltinis šio įrašo komentarams