Sprendimai sprendimai

2010-04-13

Bandydama neatitolti nuo savo įdomiųjų psichologijos studijų, praėjusią savaitę dalyvavau seminare apie į sprendimus sutelktą terapiją. Vieną mano mėgstamiausiųjų! Nes man patinka, kai dalykai sprendžiami aiškiai, paprastai ir greitai (pilnas terapijos pavadinimas dar turi žodelytį trumpalaikė). Ir kai paprašė skalėje nuo 0 iki 10 įvertinti, kaip dažnai taikau jos principus kasdieniniame gyvenime bei darbinėje veikloje (šią klausimo dalį tyliai nuignoravau), supratau, kad stebėtinai daug!

Iš pirmo žvilgsnio tie principai atrodo elementarūs (nu bet aš ir sakiau, kad čia viskas aišku ir paprasta), pavyzdžiui, vienas mano mėgstamiausiųjų skamba kaip jei tai neveiksminga, bandyk kitaip. Turima omenyje paplitusį problemų sprendimų būdą daužant galva į sieną, o ne paėjėjant toliau ir pamatant, kad greta yra jau išmušta skylė, kuria galima pasinaudoti.

Mūsuose yra paplitęs patarimo būdas – jei nepavyksta, vis viena laikykis savo metodo, tik stenkis stipriau. Tai man primena mūsų šunytę, su kuria nuėjus miškan ir paskui palikus ją už tvoros, viskas, ką ji sugeba, yra loti, paskui vėl loti, o tada loti dar garsiau. Tenka mažumėlę paėjėti ir parodyti, kad kelis žingsnius grįžus yra išėjimas. Tai supaprastintas pavyzdys, bet žmonės iš tiesų labai dažnai taiko įsisenėjusius neefektyvius būdus ir nervinasi, kad jiems ir vėl nepavyksta.

Sprendimai sprendimai

Arba būna prisirišę prie metodų, kurie puikiai veikė prieš dešimt metų, bet šiandien yra sukriošę. Kad ir tos autorių kovos su piratais – vyručiai, atsibuskit, dabar dvidešimt pirmas amžius ir dabar viskas yra internete, arba mokėkite iš to išspausti pinigą, arba bankrutuokit kovodami su neišvengiamybe (nes seniau buvo kitaip ir seniau tai veikė, uojetau).

Užsiciklinimas ties problema ir vienu neveiksmingu sprendimo būdu yra klaikiai klaidingas požiūris. Aš esu už metodų įvairovę. Ir už paprastą lengvą gyvenimą.

Nu bet čia jau buvo trečias į sprendimus sutelktos terapijos principas. Pirmieji du skamba šitaip: jei nesulūžę – netaisyk ir jei tai veiksminga, kartok. Praktiškai viso gyvenimo filosofiją nuo pirmųjų žingsnių iki pensijinės kelionės aplink pasaulį galima suvesti į šiuos tris sakinius. Aišku, paprasta, efektyvu. Ir veikia!

3 komentarai (-ų)

Pasisakyti

RSS šaltinis šio įrašo komentarams