Norman Doidge: Save keičiančios smegenys

Norman Doidge Save keičiančios smegenysGebėjimui atpažinti formas reikalinga visiškai kita smegenų funkcija nei piešiant ar atpažįstant spalvas. Žmonės, turintys gerai išvystytą formų atpažinimo funkciją, dažnai puikiai pasirodo ieškodami skirtumų tarp dviejų paveikslėlių. Moterims paprastai sekasi kur kas geriau nei vyrams, todėl vyrams sunkiau sekasi matyti daiktus šaldytuve.

Dar studijuojant psichologiją universitete neurologijos mokslas man buvo viena neįdomiausių sričių, tačiau žinojau ir jaučiau, kad jo žinios ir jo suvokimas nepaprastai daug lemia perprantant žmogaus prigimtį bei dirbant psichologės darbą apskritai. Užtat ir šią knygą apie neuroplastiškumą skaičiau iš dalies su kankinės išraiška veide, nenoriai, lygiagrečiai šalia malonumą teikiančių grožinės literatūros kūrinių, tačiau nenuleidau rankų ir nemečiau, nes ji – labai naudinga, informatyvi ir reikalinga. Ir labai stora…

Jei kalbėsime apie žmones, pomirtiniai skrodimai parodė, kad išsilavinimas padidina neuronų atšakų skaičių. Didesnis atšakų skaičius stumia neuronus tolyn vieną nuo kito, o tai lemia smegenų tūrio ir tankio padidėjimą. Idėja, kad smegenys yra tarsi raumuo, kurį treniruojant jis ima augti, nėra tik metafora.

Neįtikėtina, kiek daug neurologijos mokslininkai yra pasiekę tiek atlikdami tyrimus, tiek pritaikydami mokslines žinias praktikoje – pagelbėdami žmonėms, patyrusiems insultą, turintiems įvairių smegenų pažeidimų, taip pat kiek daug kiekvienas iš mūsų galime pasiekti treniruodami savo smegenis taip, kaip treniruojame raumenis mankštindamiesi. Šioje knygoje remiantis naujausiais tyrimų rezultatais aiškinamos autizmo priežastys (ir būdai padėti juo sergantiems), mokymosi sunkumų kilmė bei seksualinių nukrypimų ištakos. Žodžiu, rimta mokslinė knyga, parašyta populiariuoju stiliumi.

Joks kitas instinktas negali taip patenkinti mūsų, kartu neįgyvendindamas biologinio savo tikslo, ir joks kitas instinktas nėra taip nutolęs nuo tikslo. Antropologai yra įrodę, kad ilgą laiką žmonija nežinojo, kad reprodukcijai būtini seksualiniai santykiai. Šį „gyvenimo faktą“ mūsų protėviai turėjo atrasti lygiai taip, kaip šiandieną jį atranda vaikai. Šis atitrūkimas nuo pirminio tikslo tikriausiai yra pagrindinis seksualinio plastiškumo ženklas.

Mano vertinimas dešimtbalėje skalėje: 8.

Facebook komentarai
Kokia tavo reakcija?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Hits: 2

3 Komentarai

Prisijunkite prie diskusijos ir pasakykite mums savo nuomonę.

Benediktas
2017 04 06 | 20:24

Neseniai atradau Džo Dispenza – mokslininką kuris įrodė, kaip žmogus gali savo sąmoningai nukreiptų minčių, emocijų ir veiksmų pagalba savo smegenyse suformuoti naujas neuronines jungtis (bebrods sinapses) ir tuo pačiu panaikinti (meditacijų pagalba) senas nenaudingas jungtis. Tai jis įrodė praktiškai savo kūno pagalba, kai jam buvo skilę 5 stuburo slanksteliai ir šio metodo pagalba per 9 mėnesius išsigydė pats, atsisakęs operuotis. Jei padaro vienas, tai įmanoma visiems. Žmogus gali pats valdyti savo likimą ir išsivaduoti iš stereotipo, kad kas lemta įvyks ar nuo likimo nepabėgsi. Klausimas tik tame, kiek stipriai tiki, kad pats esi savo likimo kūrėjas ir kiek esi pasiruošęs įdėti pastangų nepageidaujamai padėčiai taisyti. Šių naujų neuro jungčių susidarymas ir yra darbas su savo pasąmone.

Benediktas
2017 04 06 | 20:53

https://www.youtube.com/watch?v=iXAjd2lkFP8

PinkCity
2017 04 07 | 7:04

Taip, apie tai ir kalbama šioje mano perskaitytoje knygoje – kaip žmonės gali keisti savo smegenis, tuo pačiu keisdami kūno galimybes, gebėjimus, asmenybės savybes, o tuo pačiu – ir patį gyvenimą, pateikiami daugelio žmonių asmeniniai pavyzdžiai.

Palikti atsakymą