Melvin Burgess: Heroinas

2010-02-03

Melvin Burgess Heroinas– Gatvės pilnos tokių, – liūdnai tarstelėjo jis. Jo akimis žiūrint, jei žmogus neturi pastogės, taip jam ir reikia, jei turi – ką nors apiplėšė.

Nes jei jau vaikų literatūrą skaitau, tai kodėl gi paaugliškos negaliu imtis? Juolab kad mano mąstysena kartais labai primena niolikmečių. O gal su amžium tai visai nesusiję? Nors gatvėmis su įtartinomis gaujomis nesišlaistau ir venų nesibadau, anarchijos dvasia ir pankai visuomet man kėlė dideliausias simpatijas.

Anarchizmas mėgsta teatrališkumą. Štai kur esmė. Žmonės tai pamiršta. Iš velnio reikia šaipytis, o ne kovoti su juo. Jie visuomet turės daugiau ginklų, jų bombos visados bus galingesnės. Kad ir kaip juos supykdytum, jie visada ras būdų, kaip tave dar labiau supykdyti. Mat daug labiau patyrę.

Anotacijoje minima, kad tai knyga tėvams, nesuprantantiems vaikų, ir atvirkščiai, bet tai aš nežinau, jei gimdytojai prisiskaitę manys, kad ant kiekvieno kampo jų atžalos laukia narkomanas su paruošta doze, o taikūs pasisėdėjimai gatvėje su gitara yra tik akių dūmimas, tai prie kokio savitarpio supratimo bus prieita?

Tai smegenų plovimas, suprantat? Turi eiti į mokyklą, laikyti egzaminus, stoti į universitetą ar koledžą, gauti darbą, ištekėti ar vesti, nepavėluoti į traukinį, antraip tavo gyvenimas nueis šuniui ant uodegos. Taigi. Vos gimęs pakliūni į jų nagus. Jie saugo kiekvieną tavo žingsnelį. Kai pats turėsi vaikų, jie ir jiems lieps nešioti plastikines kaukes ir įkvėpti tik tada, kai į skylę virš nosies įmes pensą.

O labiausiai man patiko Lilė (beje, kiekvieną skyrių pasakoja kitas veikėjas pirmuoju asmeniu, labai praverčia besimokantiems į tą pačią situaciją pažvelgti iš kelių pusių). Aišku, vėliau jos paveikslas susidarko, bet merginos idėjos, charakteris, gyvybingumas ir tikėjimas, kad ji yra stebuklas, – tai taip miela ir artima!

Tu gali daryti bet ką, kas tik šauna į galvą.
Tu manim netiki. Manai, kad tai mergiotei ne visi namie. Aha, man ne visi namie, nes aš esu aš. O kas tu? Tu tai jie. Net nežinai šito. Kertu lažybų, kad nė nebandei sužinoti.
***
Ištempk ausis. Tu gali būti kuo tik panorėsi. Tačiau būk atsargus. Tai burtai. Magija. Klausykis šių žodžių. Tu gali būti kas tik nori, tu gali daryti ką nori. Tu gali būti kas tik nori, tu gali daryti ką nori. Išmok šį burtažodį.

301 puslapis, kupinas tikroviškumo ir svaigiai (kaip dviprasmiškai skamba šios knygos kontekste) nuskraidinantis į paauglystę.

7 komentarai (-ų)

Pasisakyti

RSS šaltinis šio įrašo komentarams