Apie Kolumbą, virtuvę, šunį ir įpratimą

2008-02-18

Penkiolikto amžiaus pabaigoj Kristupas Kolumbas, atplaukęs į Ameriką klaidingai pagalvojo, kad atvyko į Indiją, ir vietinius gyventojus pavadino indėnais. Jis suklydo. Visi po kurio laiko suprato, kad tai klaida, bet ir po daugiau nei penkių šimtų metų mes tuos žmones vadiname indėnais. Kodėl? Nes esam taip įpratę. Nors žinom, kad klystam, kad tos tautos niekaip su Indija nesusijusios. Augom mes, augs mūsų vaikai, anūkai ir proanūkiai, mokydamiesi istoriją ar geografiją jie klaus: kodėl indėnai vadinami indėnais? Mes pasakosim tą seną istoriją, kaip garsusis keliautojas prieš šešis amžius apsigavo, ir gūžčiosim pečiais: Indijoje gyvena indai, o Amerikoj – indėnai. Taip jau yra.

Mes dažnai darom kartais netgi jokia logika nepaaiškinamus dalykus vien dėl to, kad esame taip įpratę. Nesusimąstome apie jokias prasmes. Labai ryškiai tai pajutau, kai persikrausčiau gyventi viena į savo butą ir virtuvėje viską įkurdinėjau. Daugiau nei du trečdalius daiktų sudėjau lygiai į tas pačias vietas, kuriose juos mama laikė savo virtuvėje: vazos spintelėje virš gartraukio, arbatos ir prieskoniai virš įrankių stalčiaus, ir t.t. Dabartiniuose namuose, kur gyvenu su brangiausiuoju, Jis stebėdamasis manęs kartais paklausia: kodėl tą padėjai čia, ar nebūtų patogiau, jei šitą laikytume ten? Gūžteliu pečiais ir sutinku, nes suvokiu, kad daug ką darau tiesiog iš įpratimo.

Kaip šis šuo, žinantis, jog duryse visuomet buvo tinklelis:

Kartais taip smagu save nustebinti sukeičiant tam tikrus dalykus vietomis, kad negyventume vien iš įpratimo. Esu skaičius, kad sveika retkarčiais apversti šviesos jungiklius (jei elektrą įjungiame nuspausdami žemyn, padaryti, kad turėtume spausti aukštyn ir atvirkščiai), kitoje lovos pusėje pasidėti žadintuvo melodijas grojantį telefoną, galų gale perstumdyti baldus. Taip mankštinasi mūsų smegenys. Įpranta mąstyti vietoj to, kad duotų signalus raumenims vien iš įpratimo. Kasdien treniruojantis, sudėtingų problemų sprendimas tampa daug kūrybiškesniu procesu, nes pradedame matyti daugiau galimybių. Galimybės visada yra gerai.

8 komentarai (-ų)

Pasisakyti

RSS šaltinis šio įrašo komentarams